Warto przeczytać
Warto przeczytać
?Tereny zieleni w mieście i ich uwarunkowania?
praca zbiorowa
P.U.H.T.P. EKO-CHART Lech Marek
Publikacja ta jest pokłosiem ostatnich edycji ?Międzynarodowej Konferencji Zieleń Miejska Katowice? i potwierdza, że współcześnie zagadnienie kształtowania krajobrazu musi uwzględniać wiedzę z zakresu wielu dziedzin nauki, doświadczenia praktyków, a także opinie i odczucia użytkowników terenów zieleni. Poruszane w książce tematy dotyczą m.in. utrzymania terenów zieleni miejskiej, ogrodów społecznych, stanu badań i charakterystyki gleb terenów miejskich, współczesnych trendów w kształtowaniu przestrzeni miejskiej, zarządzania inwazyjnymi gatunkami roślin czy też cięcia i pielęgnacji drzew.
Publikacja ma pełnić funkcję edukacyjną i ukazywać, że w codziennej pracy zarządców terenów zieleni konieczna jest współpraca fachowców z różnych dziedzin i na różnych poziomach. Dostępna jest również w wersji elektronicznej, którą można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej: www.zielenkatowice.pl.
?Encyklopedia ogrody?
M. Mazik
Wydawnictwo Dragon
To ładnie wydany i przy tym bogato ilustrowany poradnik, dzięki któremu każdy może stworzyć ogród swoich marzeń. Publikacja zapewnia inspirację do tworzenia wielobarwnych, kwiatowych rabat, stosowania w kompozycjach ozdobnych drzew i krzewów, iglaków, a także drzew i krzewów owocowych. Oprócz tego w poradniku uwzględniono warzywne grządki, zielniki, skalniaki, a nawet oczka wodne.
Omówiono też style ogrodowe, elementy małej architektury ogrodowej, a także powszechnie stosowane zasoby i materiały. W publikacji zawarto kalendarz prac ogrodniczych, który może być pomocny dla początkującego ogrodnika. Poradnik wzbogacono o katalog najpopularniejszych roślin ogrodowych, w którym zamieszczono szczegółowe opisy uprawy i pielęgnacji, dotyczące m.in. bylin, roślin wodnych, ziół, trawy, pnączy, a nawet roślin doniczkowych.
?Drzewa, zielony kapitał miast?
H. B. Szczepanowska, M. Sitarski
Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa
Poznanie wartości zasobów drzew w miastach oraz korzyści, jakie świadczą na rzecz środowiska i społeczeństwa stanowią podstawowe narzędzia edukacji ekologicznej społeczeństwa, zwłaszcza dzieci i młodzieży oraz decydentów. Dlateog też opracowanie to jest skierowane zarówno do osób zajmujących się zawodowo planowaniem i gospodarką miejską na różnych szczeblach zarządzania, jak i do mieszkańców miast oraz do lokalnych organizacji społecznych, dla których ważna jest poprawa walorów wizualnych i zdrowotnych otoczenia ich miejsc pracy, zamieszkania i wypoczynku na miarę wizji miast XXI w. A mają to być miasta otwarte na śmiałe innowacje i zrównoważony rozwój, w których postęp cywilizacyjny następuje równolegle z zachowaniem i pomnożeniem usług świadczonych przez środowisko przyrodnicze. Mimo że opracowanie dotyczy tylko fragmentu terenu Warszawy, w przypadku którego kompleksowo oceniono stan istniejący i możliwości rozwoju drzew przyulicznych, struktura raportu i zestaw informacji mogą być pomocne podczas przygotowywania programu zrównoważonego rozwoju drzew w skali dzielnicy, miasta czy wyodrębnionego obiektu inwestycyjnego.