Jesienna odsłona konferencji ?Współczesna Architektura Krajobrazu ? trendy, technologie i praktyka? została poświęcona architekturze krajobrazu Holandii.

Trzynasta edycja konferencji to pokłosie współpracy z holenderskim stowarzyszeniem branżowym VHG. ? W tym roku delegacja SAK-u wybrała się do Holandii, gdzie pokazano nam, jak funkcjonuje stowarzyszenie, które już wkrótce będzie obchodzić stulecie działalności ? powiedział, otwierając konferencję, Piotr Reda, prezes Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu. Zaznaczył przy tym, że doświadczeniem i fachową wiedzą Holendrów należy się dzielić, stąd też pomysł na właśnie taką odsłonę spotkania.

Konferencja rozpoczęła się wystąpieniem dotyczącym ogrodu holenderskiego, który powstał w Łazienkach Królewskich w Warszawie. ? Park jest pomostem współpracy pomiędzy Holandią a Polską, między firmami, architektem krajobrazu i ogrodnikiem ? podkreślił Martijn Homan, radca rolny Ambasady Królestwa Niderlandów, zaangażowany w realizację założenia. Pierwszym skojarzeniem związanym z hasłem ?ogród holenderski? jest tulipan. Jednak tulipany kwitną krótko, a twórcom warszawskiego ogrodu zależało na tym, by zachwycał on przez cały rok. Dlatego, oprócz nasadzenia 50 tys. tulipanów, zdecydowano się na innowacyjne wprowadzenie różnorodności odmian i na ciekawy sposób wykonywania nasadzeń, dzięki któremu rośliny znajdują się w różnej fazie kwitnienia. Istotą przy tworzeniu założenia było też...