Ogród sensoryczny stanowi ważny element infrastruktury Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Krakowie i jest otwarty zarówno dla pacjentów, ich rodzin oraz osób odwiedzających.

Jest jesień, za oknem zimno, ale słonecznie. ? Pójdziemy dzisiaj do naszego parku? ? pyta pacjentka. Nie ? jest za zimno ? odpowiadam. Niektórzy pacjenci nie wiedzą, jaką mamy porę roku i nie potrafią podać bieżącej daty, mówimy wtedy, że są niezorientowani allopsychicznie. W praktyce oznacza to, że widząc za oknem rozświetlony słońcem taras, uważają, że jest bardzo ciepło, choć może być późna jesień. Parkiem nazywają ogród hortiterapeutyczny, którego nazwa jest zbyt trudna do zapamiętania, bo słowo ?hortiterapia? nie było pacjentom wcześniej znane. Mimo istotnych dla funkcjonowania zaburzeń pamięci świeżej, pamiętają ogród sensoryczny i spędzony tam czas. Może nie będą potrafili dokładnie opisać, co działo się w trakcie zajęć, ale w terapii kładziemy nacisk nie tylko na zapamiętywanie i pracę czynną w ogrodzie, ale również na odbieranie bodźców z otoczenia i doświadczanie.

Ogród usytuowany jest w południowej części obszaru zajmowanego przez Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Krakowie, z dala od ruchliwej ul. Wielickiej, osłonięty drzewami i budynkami zakładu. To korzystna lokalizacja nie tylko ze względu na bezpieczeństwo pacjentów, eliminowanie hałasu i zanieczyszczeń, ale również z uwagi na walory przyrodnicze tego miejsca. Teren ogrodu to pogranicze Doliny ...