Warto przeczytać
Zielony Kraków dla przyjemności i pożytku Szanownej Publiczności
Agata Zachariasz
Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej
Książka traktuje o krakowskiej zieleni ? ogrodach, parkach, zielonych ulicach, systemie zieleni. Podtytuł zaczerpnięto z szyldu na bramie prowadzącej do parku Jordana: ?Ogród ten urządzony dla przyjemności i pożytku Szanownej Publiczności, powierza się jej łaskawej opiece. Uprasza się więc każdego ze zwiedzających, aby nie tylko sam w ogrodzie nic nie uszkadzał, ale i innym uszkodzić nie dozwolił?. Napis jest do dzisiaj aktualny, potrzebujemy zieleni w mieście bardziej niż kiedykolwiek.
Książka została pomyślana jako opis ponad 30-letnich doświadczeń zawodowych autorki, dotyczących ochrony i kształtowania różnego rodzaju terenów zieleni Krakowa. Zaprezentowano studia historyczne, krajobrazowe i projekty wykonywane samodzielnie i we współautorstwie. Zakres czasowy pracy sięga średniowiecza, a kończy się na współczesności. Pokazano różne skale projektowania zieleni ? od ogrodów przy kamienicach i obiektach użyteczności publicznej w centrum, w zwartej zabudowie, po skalę systemu terenów zieleni. Omówiono ogrody, parki i urządzone tereny zieleni zarówno publicznie dostępne, jak i niedostępne.
Ochrona i konserwacja zabytkowych założeń ogrodowych
Longin Majdecki, Anna Majdecka-Strzeżek
Wydawnictwo PWN
Ogrody są wyjątkowymi dziełami sztuki, które łączą przyrodę i elementy małej architektury z myślą twórczą planisty ogrodowego. Warunkiem przetrwania założeń ogrodowych jest zapewnienie stałej ochrony, właściwej opieki i odpowiedniego użytkowania. Narastające zróżnicowane zagrożenia powodują, że problematyka ochrony i konserwacji zabytkowych założeń ogrodowych jest stale aktualna, tak w kraju, jak i na świecie. Stan zabytków ogrodowych w Polsce pokazuje jak ważne i pilne są to zagadnienia.
Poprzednie wydanie ukazało się w 1993 r. i była to pierwsza kompleksowa publikacja dotycząca ochrony i rewaloryzacji zabytków ogrodowych w Polsce. Zawarto niej wyniki badań konserwatorskich ośrodków polskich i zagranicznych oraz bogate doświadczenia własne autora. Drugie wydanie, bogato ilustrowane, zawiera uzupełnienia wynikające ze zmian w prawie, teorii konserwacji i stosowanych metodach oraz przedstawia realizacje konserwatorskie do czasów współczesnych.
Pomniki przyrody Cieszyna
Aleksander Dorda, Marek Fiedor, Stanisław Kawecki
Wydawnictwo Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa
Pomniki przyrody to mocno zakorzeniona w świadomości społecznej i jednocześnie najbardziej rozpowszechniona forma ochrony przyrody w naszym kraju. Nie inaczej wygląda to przez pryzmat Gminy Cieszyn, na terenie której wg stanu na koniec 2018 r. znajduje się 47 pomników przyrody, zarówno pojedynczych drzew, jak i grup drzew. Łącznie tą formą ochrony przyrody objętych jest 100 cieszyńskich drzew należących do 25 różnych gatunków.
Wydana w 2019 r. staraniem Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Cieszynie publikacja ?Pomniki przyrody Cieszyna? to książkowe podsumowanie wiedzy o cieszyńskich pomnikach przyrody. Książka istotny nacisk kładzie na aspekt historyczny, prezentując wiekowe drzewa będące żywymi świadkami przemian urbanistycznych, historycznych i społecznych, jakie następują w przestrzeni miejskiej, stąd na łamach publikacji czytelnik odnajdzie nie tylko podstawowe dane dotyczące lokalizacji i rozmiarów poszczególnych drzew pomnikowych wraz z ich aktualną dokumentacją fotograficzną, ale również szereg informacji, map i zdjęć o charakterze historycznym.