Wśród wielu zagadnień dotyczących prawidłowego układania rur z tworzyw sztucznych, istnieją takie, na temat których wiedza ludzi z branży wodnokanalizacyjnej jest niewystarczająca.

Z reguły dotyczy to nowych rozwiązań technicznych lub zagadnień, w przypadku których brakuje szczegółowych wytycznych w dostępnej literaturze technicznej, publikacjach czy normach. Niewątpliwie do takich zagadnień należą np. zmiana barwy rur, stosowanie rur o zwiększonej odporności czy też układanie rur na małych głębokościach lub przy wysokim poziomie wód gruntowych. Wydaje się, że omówienie tego typu tematów przyczyni się do wyeliminowania błędów popełnianych na etapie wyboru rodzaju rury, jej przyjęcia na plac budowy i układania w nietypowych warunkach.

Niniejszy artykuł dotyczy rur z tworzyw sztucznych z grupy termoplastów (PVC-U, PE, PP), używanych do budowy sieci wodociągowych i kanalizacyjnych.

Przyjęcie rur na plac budowy

Etapem wstępnym w procesie wykonawstwa jest przyjęcie rur na plac budowy. Z reguły rury są dostarczane bezpośrednio na plac budowy przez producenta lub dystrybutora, i to na nich spoczywa odpowiedzialność za prawidłowy transport. Przy odbiorze rur należy sprawdzić, czy nie posiadają one widocznych uszkodzeń, w postaci głębokich rys i otarć. Szczególną uwagę warto zwrócić na rury w porozrywanych wiązkach, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że w czasie transportu mogły one przemieszczać się, ...