Wczoraj, dziś i jutro ZGOK-u w Olsztynie
Mimo wciąż zmieniających się przepisów funkcjonowanie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Olsztynie ciągle wpisuje się w ramy nowoczesnej gospodarki odpadami. To istotne zwłaszcza w kontekście unijnej polityki kierującej się w stronę gospodarki o obiegu zamkniętym.
Wraz z wejściem w życie Dyrektywy Rady nr 1999/31/WE z 26 kwietnia 1999 r. rozpoczął się w Polsce okres całkowitej modernizacji systemu gospodarki odpadami. Dyrektywa zobowiązała Polskę do ograniczenia ilości składowanych odpadów komunalnych ulegających biodegradacji do 1,53 mln ton rocznie od roku 2020. Przebudowanie krajowego systemu gospodarki odpadami wymagało dostosowania polskiego prawa do prawa wspólnotowego, lecz przede wszystkim zapewnienia odpowiedniej infrastruktury technologicznej, pozwalającej na przyjęcie i przetworzenie
10 mln ton odpadów komunalnych rocznie. Nadmienić należy, że w 1999 r. polski system gospodarki odpadami w 98% był oparty na składowaniu. W 2000 r. powstała pierwsza spalarnia odpadów komunalnych w Warszawie i przez długi czas była jedyną tego typu instalacją w Polsce. Dla porównania ? w Niemczech przy dwukrotnie większym wskaźniku nagromadzenia odpadów recykling materiałowy w tym okresie wynosił około 40%, przetwarzanie termiczne ? 20%, a od roku 2006 poziom składowania w zasadzie nie przekracza 1%.
Możliwości i&n...