Wdrażanie systemu ekozarządzania i audytu (EMAS)
Wśród przedsiębiorców pokutuje przekonanie, że wdrażanie EMAS jest skomplikowane i kosztowne. W praktyce jednak okazuje się, że stopień trudności i koszty ustanowienia oraz utrzymania EMAS są porównywalne jak w przypadku normy ISO 14001.
Standardy zarządzania środowiskowego stanowią użyteczne narzędzie tworzenia w firmach kultury efektywnego zarządzania zasobami i energią. Generują oszczędności oraz porządkują obowiązki w zakresie ochrony środowiska. Przedsiębiorcy mają do wyboru co najmniej kilka wzorców systemowych zarządzania środowiskowego. Najbardziej zaawansowanym oraz najefektywniejszym jest system ekozarządzania i audytu (EMAS), będący wynikiem wieloletniej ewolucji koncepcji zarządzania środowiskowego.
Tylko to, co najlepsze
EMAS (ang. Eco Management and Audit Scheme) to unijny instrument zarządzania ochroną środowiska, funkcjonujący w oparciu o Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1221/2009/WE z 25 listopada 2009 r. w sprawie dobrowolnego udziału organizacji w systemie ekozarządzania i audytu we Wspólnocie (EMAS), zwane dalej rozporządzeniem EMAS1.
EMAS porównywany jest do normy ISO 14001, ponieważ jego wymagania opierają się na zapisach tej normy. EMAS nakłada jednak dodatkowe obowiązki oraz ? w wielu miejscach ? uszczegóławia normę. Przez ekspertów nazywany jest pozytywną interpretacją normy ISO 14001, a dla podmiotów posiadających certyfikat ISO 14001 stanowi n...