Technologia Waste to Energy, a więc unieszkodliwianie odpadów z odzyskiem energii i ciepła, zaczyna dostawać w Polsce zielone światło ze strony rządowej. Rośnie też akceptacja społeczna dla tej technologii, która pozwala rozwiązywać dwa problemy w jednym miejscu i czasie – obniżać koszty odbioru odpadów od mieszkańców oraz dostarczać do naszych domów energię i ciepło znacznie „czystsze” niż te produkowane w technologii węglowej.

Odpady jako źródło energii cieplnej? Czy to możliwe i opłacalne? Okazją do przyjrzenia się problemowi unieszkodliwiania odpadów z odzyskiem energii, ciepła czy chłodu, również w kogeneracji, była zorganizowana w środę, 20 stycznia 2021 r., przez firmę Abrys wspólnie z Izbą Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie konferencja on-line „Modernizacja źródeł ciepła (ciepłowni i elektrociepłowni) w kierunku energetycznego wykorzystania odpadów”.

– Można powiedzieć, że obecnie już nie stoimy w przededniu transformacji sektora ciepłowniczego, ale aktywnie w niej uczestniczymy. Odzysk ciepła z odpadów cieszy się wśród naszych przedsiębiorstw rosnącym zainteresowaniem – mówił, otwierając spotkanie, Jacek Szymczak, prezes IGCP.

– Z przeprowadzonej w ub.r. ankiety wynika, że aż 50 różnych krajowych podmiotów ciepłowniczych jest mocno zainteresowanych tą technol...