W dniach 15 i 16 maja br. miała miejsce w Duxsseldorfie konferencja pod nazwą "Od eko-efektywności do zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw". Odbywała się ona równolegle z targami ochrony środowiska ENVITEC, a jej tematyka dotyczyła ochrony i racjonalnego wykorzystania wody, energii i zasobów naturalnych. W konferencji wzięło udział blisko 350 uczestników z 33 krajów. Organizatorami konferencji był Instytut Wuppertal i Światowy Instytut na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD).

W wygłaszanych referatach stale przewijały się dwa, właściwie nieznane w kręgach naszych przedsiębiorców, określenia: eko-efektywność i zrównoważony rozwój. Trzeba tu zaznaczyć, iż pojęcia te mają już ugruntowaną pozycję w krajach wysoko rozwiniętych [Fot.: Przeprowadzając procesy restrukturyzacyjne w przedsiębiorstwach warto wzorować się na zachodnich przykładach eko-efektywności i zrównoważonego rozwoju].
Przedsiębiorstwo spełnia warunki eko-efektywności, gdy jego produkty lub usługi zaspokajają ludzkie potrzeby i prowadzą do poprawy jakości życia, a odbywa się to po cenach konkurencyjnych i, co bardzo ważne, procesy produkcyjne oraz konsumpcja tych dóbr i usług nie naruszają równowagi środowiska przyrodniczego. Mówiąc językiem akademickim eko-efektywność jest syntezą efektywności ekonomicznej firmy oraz głębokiej świadomości ekologicznej prze...