Wielkotonażową produkcję pali alternatywnych i odnawialnych na bazie odpadów komunalnych i przemysłowych dla energetyki można zrealizować w Regionalnym Zakładzie Kompleksowej Gospodarki Odpadami – RZKGO, przygotowanym na przyjmowanie 240 tys. ton odpadów komunalnych rocznie.
RZKGO z założenia nie jest tylko zakładem segregacji odpadów, ale obiektem, w którym zostają one uzdatnione do postaci surowców wtórnych lub przetworzone na gotowe wyroby rynkowe.
Projekt przewiduje również, że RZKGO nie będzie wytwarzał odpadów wtórnych, a w swym działaniu wykorzysta Najlepsze Dostępne Technologie (BAT).
Poza tym planuje się, że energia elektryczna i cieplna do celów technologicznych oraz socjalno-bytowych czerpana będzie tylko z własnych paliw wytworzonych z odpadów, bez podłączania do sieciowych źródeł energii. Jedynie nadwyżki energii będą sprzedawane na zewnątrz. Takiego zakładu jeszcze w Polsce nie ma, ale są już projekty wybudowania kilku takich obiektów.
Struktura RZKGO jest otwarta, zdolna do zmian zależnie od wymogów organizacyjnych i prawnych oraz przygotowana na wdrażanie nowych technologii ochrony środowiska.
W 240 tys. ton odpadów komunalnych jest ok. 40% biomasy, czyli ok. 96 tys. ton. Z tej części zakład może produkować „zieloną energię”.
W 12 mln ton polskich odpadó...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?