Zapotrzebowanie na energię odnawialną w Europie jest ogromne. Aby móc wyeliminować paliwa kopalne, niezbędny jest duży wysiłek w celu wytworzenia źródeł czystej energii, mogących je zastąpić. Wśród odnawialnych źródeł energii biopaliwa odgrywają znaczącą rolę.
Nawet jeśli znacząca część biopaliwa może być pozyskana z odpadów leśnych, drewna odpadowego i śmieci, to nadal niezbędna jest produkcja biopaliwa na gruntach rolnych w celu zaspokojenia potrzeb związanych z osiągnięciem określonego przez Unię Europejską pułapu w celu ochrony środowiska. Taki rodzaj upraw rolnych wcale nie musi być mniej opłacalny niż kontynuacja produkcji żywności.


Mrozoodporna odmiana „Gudrun” uprawiana w Umeå na północy Szwecji

Najbardziej rozwinięta uprawa energetyczna
Wierzba energetyczna (Salix viminalis) jest rośliną energetyczną, której uprawa rozwija się najszybciej. Wiele dużych ciepłowni, np. w Szwecji, kupuje zrębki wierzbowe jako paliwo do produkcji ciepła (ogrzewania i ciepłej wody). Obecnie spala się zrębki świeżo zebrane z pola. Jednakże w najbliższej przyszłości zrębki będą przetwarzane w paliwa płynne – etanol i biodiesel. Zrębki wierzbowe mogą być także surowcem do produkcji pelet w związku z coraz większym brakiem relatywnie tanich i do tej pory łatwo dostępnych trocin.
Wierzbę energ...