Wierzba: roślina wielu zastosowań
Rzeczywista ocena potencjału wierzby jako rośliny pospolicie występującej nie tylko w Polsce, lecz również w wielu innych krajach świata, wymaga przeprowadzenia rozmaitych badań o charakterze interdyscyplinarnym.
Badania, o których mowa, powinny ujmować temat w sposób kompleksowy, a zatem obejmować możliwie jak najszerszą populację roślin, zróżnicowanych pod względem ich botanicznej przynależności. Wyłącznie wieloletnią analizę porównawczą, testującą określone cechy roślin poddawanych wpływom takich samych czynników środowiskowych, można uważać za wystarczającą do wyselekcjonowania gatunków o największym potencjale praktycznego wykorzystania do celów energetycznych, budowlanych czy też na potrzeby fitoremediacji.
Niemalże wszystkie wymienione aspekty stanowią przedmiot badań prowadzonych w ramach projektu badawczego-rozwojowego ?Uprawy odmian wierzby na nieużytkach oraz na terenach zdegradowanych i chemicznie zanieczyszczonych, celem efektywnego pozyskania biomasy, surowca budowlanego i energetycznego oraz fitoremediacji środowiska? (NR12-0065-10), finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Nadrzędnym celem projektu było określenie rzeczywistego potencjału znaczącej liczby taksonów wierzby w ramach ich praktycznego wykorzystania, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzi na pytanie o przydatność wierzby na zróżnicowanych chemicznie nieużytkach, zlokalizowanych w różnych regionach Polski. To właśnie ten element uz...