Pierwsze doświadczenia

Spółka Wodno-Ściekowa „Prosna” w Kaliszu uprawia wierzbę energetyczną na terenach wokół Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Kucharach. Jest to jeden z elementów realizowanego zintegrowanego programu rolniczego zagospodarowania osadów ściekowych i produkcji biomasy.


Wdrożony system przyniósł oczekiwane efekty, potwierdził przydatność osadów z procesu oczyszczania ścieków do zasilania gleb wykorzystywanych do produkcji biopaliw, z jednoczesnym osiągnięciem zadowalających plonów nawet na glebach o niskim stopniu bonitacji.
W wytwarzanych na Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Kucharach osadach ściekowych połowę suchej masy stanowi substancja organiczna. Zawartość azotu ogólnego waha się w granicach 2-3,5% s.m., natomiast fosforu – 0,8-2% s.m. Osady mogą z powodzeniem zastąpić obornik, którego produkcja w gospodarstwach rolnych systematycznie spada.

Niekreślanka wierzbówka

Zasilając grunty osadem ściekowym, wzbogaca się je w substancję organiczną, a jednocześnie poprawia ich strukturę i stosunki powietrzno-wodne. Wierzba energetyczna doskonale wykorzystuje wniesione do gleby składniki pokarmowe. Na stanowiskach nawożonych osadem rośliny są mniej wrażliwe na suszę (osad zawiera związane cząstki wody) i wyróżniają się większym przyrostem biomasy. Ponieważ są w lepszej ko...