Niezbędnym elementem uzupełniającym zieleń miast są kwietniki. Wśród wielu typów kwietników coraz częściej spotyka się formy przestrzenne, towarzyszące głównie terenom utwardzonym.
 
Początkowo były to różnego rodzaju pojemniki wykonane z plastiku lub kamienia. Jednak z czasem zaczęto poszukiwać nowych, bardziej okazałych form. Wśród nich można wyróżnić omówione we wcześniejszym numerze rzeźby kwiatowe. O ile pierwsze są one spotykane głównie w miastach nastawionych na turystów, to drugi rodzaj kwietników przestrzennych, czyli wieże kwiatowe towarzyszą mieszkańcom większości miast w Polsce.
Konstrukcje kwietnikowe wykonywane są nie tylko przez prywatne firmy, ale również przez przedsiębiorstwa zajmujące się utrzymaniem zieleni w poszczególnych miastach. Są one wykonane na bazie stalowych drutów połączonych z siatką lub z zamontowanymi skrzynkami plastikowymi na metalowych konstrukcjach.
 
Konstrukcja, nawodnienie, podłoże
Podstawę konstrukcji wież kwiatowych, wykonywaną przez specjalistyczne firmy, tworzą ocynkowane pierścienie o wysokości ok. 20 cm. Najniżej położony pierścień ma średnicę 120 cm, a każdy następny jest węższy. Liczba pierścieni zależy od wysokości kwietnika. Najniższy kwietnik o wysokości 75 cm ma trzy pierścienie, a ostatni z nich odznacza się ś...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?