Jednym ze sposobów wspinania się pnączy po podporach jest ich owijanie się. Rośliny czynią to za pomocą pędów, wąsów czepnych lub ogonków liściowych. Warto poznać różne odmiany pnączy, takie jak glicynie czy dławisze, gdyż mogą one być ciekawym elementem wzbogacającym zarówno przestrzeń mieszkalną, jak i publiczną.
Pnącza owijające się pędami bywają nazywane wijącymi się i poza wyjątkami mają genetycznie zakodowany kierunek skrętu. Dlatego zawsze owijają się w tę samą stronę (co ciekawe, na półkuli południowej wiją się w innym kierunku). Jednym z wyjątków jest częściowo drewniejąca krajowa psianka słodkogórz (Solanum dulcamara), która wije się w zależności od tego, z której strony znajdzie się podpora. W początkowym okresie wzrostu typowe pnącza wykorzystują ruchy okrężne, szukając podpory. Kolejnym wysoko rosnącym pnączem owijającym się prawoskrętnie jest dławisz okrągłolistny (Celastrus orbiculatus).
Glicynie
Spośród wijących się roślin do najbardziej efektownych należą glicynie(wisterie) – Wisteria sp. Do Europy jako pierwsze trafiły glicynie amerykańskie, nieco słabiej kwitnące i o stosunkowo krótkich kwiatostanach. Dopiero w XIX w. pojawiły się najbardziej ozdobne i znane, pochodzące z Dalekiego Wschodu, prawoskrętna wisteria chińska – W. sinensis i lewoskrętna wis...