Wiosenne drogowskazy
Zimowe miesiące powoli się kończą. Dzień się wydłuża, zaś słońce coraz śmielej wychyla się zza chmur. Ludzie zaczynają zdejmować ciepłe okrycia, a promienie słoneczne rozpuszczają resztki śniegu. Powoli do życia budzi się przyroda.
Wyczekujemy z wielką niecierpliwością pierwszych oznak nadchodzącej wiosny. Młode zielone listki wzruszają nas i są obiektem wypatrywania oraz komentowania. Od wieków tym pierwszym sygnałom przypisywane są magiczne moce. Legendy o nich przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Już ludy słowiańskie otaczały niektóre rośliny czcią, a późniejsze chrześcijaństwo wplotło lokalne symbole do swoich obrzędów.
Kolor wiosny
Święta wiosny ? Wielkanoc ? charakteryzują się pewnymi obrzędami, bez których trudno wyobrazić sobie ten czas. Są to symbole, które niosą konkretne zachowania i oczekiwania. Jednym z elementów przedwiośnia są pierwsze kwiaty, które wesoło rozkwitają w ogródkach, na parapetach albo pysznią się kolorowo w wazonach. Najczęściej goszczą tulipany, hiacynty, narcyzy i szafirki. Królują wtedy barwy białe, niosące ze sobą oznakę niewinności i delikatności. Żółty kolor to uczucie radości oraz energii i optymizmu. Dzieje się tak, ponieważ kojarzymy go ze światłem i kolorem słońca.
Kiedy nadchodzi okres świąt wielkanocnych, przygotowywane są palmy. Można je zrobić samemu lub kupić. Występują w olbrzymiej różnorodności, jednak powiązane są między sobą wspólnymi elementa...