Zainteresowanie pozytywnym oraz leczniczym wpływem roślinności i terenów zieleni na zdrowie człowieka staje się coraz większe. Powoli w świadomości architektów krajobrazu przebijają się także kwestie związane z alergiami.

Zieleń to podstawa wszystkich ogrodów specjalnych, skierowanych do osób o szczególnych potrzebach. Dla osób niepełnosprawnych projektuje się ogrody o dostosowanej ergonometrii, z odpowiednim układem oraz wymiarami ścieżek i rabat, dla niewidomych ? ogrody zmysłów, które bazują na doznaniach sensorycznych oraz aromatycznych. O wiele mniej mówi się natomiast o bardzo licznej i co rok poszerzającej się grupie ? alergikach. Nie są również szeroko rozpowszechnione w Europie praktyki budowy ogrodów im przyjaznych.

Tymczasem, jak podaje Światowa Organizacja Alergii, ogólna liczba alergików przewyższa liczbę osób niepełnosprawnych i stanowi aż 30?40% ludzkiej populacji. W Polsce, wg danych uzyskanych w trakcie programu ECAP z 2008 r., blisko 50% mieszkańców miało pozytywny wynik alergicznych testów skórnych na powszechnie występujące alergeny, w tym trawy oraz brzozę, niemal 25% obejmował alergiczny nieżyt nosa, a prawie 12% miało objawy astmy. W wyniku tych badań stwierdzono, że Polska znajduje się w czołówce krajów pod względem występowania objawów alergicznych. Roczne koszty związane z leczeniem alergicznego nieżytu nosa w naszym kraju, wg oficjalnych danych opublikowanych w 2011 r,. wynoszą 3,98 tys. zł na pacjenta.

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?