Ekspansja urbanizacji to temat niezmiennie aktualny, którego skutki są obecnie jednym z największych wyzwań dla współczesnej miejskiej architektury krajobrazu. Ingerencja człowieka w środowisko przyrodnicze zaszła tak daleko, że nasuwa się pytanie, czy jej granica jest jeszcze dostrzegalna. Rozważania na ten temat towarzyszyły XII Forum Miejskiej Sztuki Ogrodowej pod hasłem przewodnim ?Miasto dla zieleni?.

Spotkanie, które odbyło się podczas Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GRADENIA w Poznaniu, podzielone zostało na trzy panele. Na początku goście opowiedzieli o obecnych kierunkach rozwoju zieleni publicznej. Drugą część forum stanowiła ożywiona polemika między arborystami a chirurgami drzew, natomiast pod koniec pojawił się temat pewnego gatunku zwierząt, który całkiem nieźle radzi sobie w środowisku miejskim.

 

Niepokojąca transformacja

Małgorzata Sobieszczyk z Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu pokazała zarówno pozytywne, jak i niepokojące trendy w rozwoju zagospodarowania zieleni publicznej na przykładzie głównie poznańskich parków. Utrzymujący się w ostatnich latach wzrost budżetów na zieleń pozwala na powstawanie większej liczby nowych obiektów oraz rewaloryzację już istniejących. Projekty często realizowane są w ramach budowy nowych osiedli mieszkaniowych bądź z budżetu obecnych rad osiedli. Dlatego zazwyczaj towarzyszy im bogata infrastruktura rekreacyj...