Szybkie tempo życia, stres i przemęczenie organizmu, a do tego betonowa szarość miast sprawiają, że ludzie coraz częściej zaczynają poszukiwać miejsc, w których mogą odpocząć, zregenerować organizm i nabrać sił fizycznych oraz psychicznych. Zieleń na nowo jest doceniana i poszukiwana w różnorodnych formach.

 

O hortiterapii można pisać wiele, ale najprościej mówiąc jest to ? w przenośni i dosłownie ? czerpanie zdrowia z natury. Niejednokrotnie jest to forma uzupełniająca czy też wspomagająca leczenie różnych chorób i schorzeń. ?Roślinna terapia? jest zagadnieniem interdyscyplinarnym, polegającym na współpracy m.in. lekarzy, fizjoterapeutów, architektów krajobrazu, ogrodników w jednym wspólnym celu ? powrocie lub poprawie ludzkiego zdrowia.

 

Hortiterapia dla każdego

Hortiterapia łączy w sobie zagadnienia pochodzące z arteterapii, psychoterapii czy też ergoterapii. Jest to terapia pozwalająca na holistyczne podejście do pacjenta ? umożliwia lepsze jego poznanie przez terapeutę. ?Zielona terapia? ? podobnie jak dogoterapia ? jest formą, w której aktywność fizyczna nie ma postaci monotonnych, powtarzalnych ćwiczeń, lecz raczej spontanicznych czynności, wynikających z chęci zrobienia danej rzeczy. Ważny jest dalszy cel, a ruch jest formą pomagającą go osiągnąć.

Bezpośredni kontakt z roślinnością lub przebywanie wśród zieleni ma niebywały wpływ na zdrowie psychiczne (m.in...