Dachy zielone stają się coraz bardziej powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Przybywa budynków z roślinnością na dachach, stropodachach czy tarasach. Technologia ta jest już na tyle popularna, że w funkcjonujących od dłuższego czasu obiektach uwidaczniają się błędy popełnione w trakcie realizacji.

Często spotykanym uchybieniem jest zastosowanie niewłaściwego podłoża dla roślinności. Może to wynikać z przekonania, że jako warstwy wegetacyjnej na dachach zielonych używa się analogicznego podłoża jak w przypadku nasadzeń roślin np. w ogrodzie. Tego typu błędy powodowane są słabą znajomością technologii dachów zielonych lub szukaniem oszczędności. Problem pojawi się, jeśli firma realizująca dany taras lub dach zielony zastosuje tzw. ziemię z wykopów, podłoże ogrodnicze albo substrat dachowy o niskiej jakości.

To, czy na dachu zielonym zostały zastosowane specjalistyczne substraty dachowe, ma decydujący wpływ na wegetację roślin i właściwe funkcjonowanie obiektu przez wiele lat.

Materiał pożądanej jakości

Dostawcy materiałów na dachy zielone opracowali specjalistyczne substraty dostosowane do parametrów różnych typów dachów. Ich użycie zapewnia prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych typów dachów zielonych. Kluczowe jest również stosowanie właściwej grubości warstwy substratu, która powinna być dobrana do typu dachu oraz planowanej roślinności.

Substr...