Jeszcze niedawno mało kto przypuszczał, że Wielkopolska, będąca typowym obszarem rolniczym, będzie mogła przekształcić się w poważne centrum przemysłu energetycznego. Tymczasem, zapoczątkowane przez władze województwa próby określenia kierunku, w jakim powinien pójść rozwój energetyczny, z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii pokazują, jak można wykorzystać szanse, które niosą ze sobą naturalne zasoby regionu. Wytyczenie strategii rozwoju energetycznego przyniesie gminom korzyści ekonomiczne i społeczne.



Fot. P. Strzyżyński.

Na szczęście nieracjonalne gospodarowanie paliwami i energią w Polsce, będące wynikiem polityki gospodarczej ubiegłych dziesięcioleci, mamy już za sobą. Obecnie jedną z zasadniczych podstaw naszej gospodarki jest zrównoważony rozwój kraju, a użytkowanie energii należy do najważniejszych problemów gospodarczych, społecznych i ekologicznych. To z tego m.in. powodu stworzono warunki dla lokalnego planowania energetycznego, które dotychczas należało do administracji centralnej i sektora paliwowo-energetycznego.
Planowanie energetyczne było do niedawna zadaniem zupełnie nieznanym dla władz gminnych w Polsce. Dopiero Ustawa o samorządzie terytorialnym z 8 marca 1990 r. oraz Prawo energetyczne z 10 kwietnia 1997 r. wprowadziły uregulowania prawn...