Woda i ścieki w przemyśle celulozowo-papierniczym
Przy produkcji mas włóknistych i papieru bardzo ważnym zagadnieniem związanym z ochroną środowiska jest racjonalne zużycie wody i odpowiednie podejście do oczyszczania ścieków powstałych na etapie produkcji.
Głównym składnikiem papieru są włókna, które najczęściej uzyskuje się z naturalnych surowców roślinnych. Produkcja masy włóknistej i papieru wymaga znacznej ilości wody oraz dostarczenia odpowiedniej ilości energii. Energia może być dostarczana w postaci pary i energii elektrycznej.
Papiernicza masa włóknista może być produkowana z pierwotnych włókien, z zastosowaniem procesów chemicznych lub mechanicznych, bądź w wyniku ponownego roztwarzania makulatury (recykling). Papiernia może ponownie rozwłóknić masę wytworzoną w innym miejscu lub być zintegrowana z wytwórnią masy włóknistej zlokalizowaną na miejscu.
Na rys. 1 przedstawiono zasadnicze procesy związane z technologiami wytwarzania mas włóknistych i papieru.
Zapotrzebowanie na wodę
Rozwój technik i technologii w przemyśle papierniczym od wielu lat zmierza w kierunku ograniczania zużycia wody świeżej. Konieczność zastosowania wody świeżej wynika obecnie z potrzeby uzupełnienia jej niedoborów, które są następstwem odprowadzania ścieków oraz odparowania wody z suszonego papieru1. Na obecnym etapie rozwoju techniki możliwe jest zamknięcie obiegu wodnego maszyny papierniczej, jednak z uwagi na koszty wdrożenia, a następnie e...