Przemysłowe instalacje wykorzystujące wodę, szczególnie te o dużym zapotrzebowaniu na to medium, wymagają pewnego i stabilnego jej źródła. Czasem jednak zdarzają się sytuacje awaryjne, w których występuje nagła potrzeba ?dopompowania? wody.

Przy obiegu otwartym, a takich jest sporo, wystarczy okres suszy i pojawia się problem. Wiedzą o tym ludzie odpowiedzialni za eksploatację chociażby obiegów wodnych układu chłodzenia w elektrociepłowniach zlokalizowanych wzdłuż brzegu Wisły. A zakładów korzystających z tzw. obiegów otwartych, nie tylko do celów chłodniczych, jest znacznie więcej. Zatem jak poradzić sobie w sytuacji, gdy brakuje wody?

W przypadku elektrociepłowni można zmniejszyć moc bloku, ograniczając tym samym zapotrzebowanie na wodę. Ale takie rozwiązanie niczemu nie służy, a już na pewno nie samym urządzeniom w elektrociepłowni, które najwydajniej i najefektywniej ekonomicznie pracują w swoich nominalnych zakresach pracy, czyli z reguły przy obciążeniu sporo przekraczającym 60% mocy znamionowej bloku. To tylko jeden z przykładów. Istnieje wiele innych zakładów, w których odpowiednia ilość wody również stanowi kwestię kluczową. Nie tylko pod kątem eksploatacji urządzeń, ale nierzadko ze względu na opłacalność produkcji.

Woda a zakłady papiernicze

Dobrym przykładem są zakłady papiernicze. W artykule opisano projekt na przykładzie International Paper Kwidzyń, który wymagał dostarczania wody z Wisły do stacji pompowej. W związku z najniższym od 50 lat poziomem wody w rzece zakład został zmuszony do zastosowania tymczasowej instalacji pompowej. Brak wody spowodowałby zatrzymanie produkcji oraz zahamowanie procesów pobocznych (np. pracy oczyszczalni ścieków). Projekt wymagał dostarczenia od 2500 do 3000 metrów sześciennych wody na godzinę. Woda musiała być dostarczona do komory stacji pompowej, która z kolei przetłaczała ją własnym rurociągiem bezpośrednio do zakładu produkcyjnego, oddalonego od pompowni o ok. 3 kilometry. Do tej realizacji zastosowano pompy wyposażone w silniki Diesla (brak zasilania elektrycznego) oraz linie zrzutowe z rur HDPE w celu zwiększenia wydajności oraz zapewnienia większego bezpieczeństwa instalacji.

Zastosowane pompy to dwie Hidrostal Betsy 200 i jedna BBA BA 200. Linię tłoczną stworzono z sześciu 110-metrowych rur HDPE o średnicy 6?, wyposażonych w szybkozłącza Perrot.

Pompy zostały usytuowane na nabrzeżu Wisły, z którego przy użyciu węży ssawnych oraz koszy pobierały wodę.

Wykorzystując linię tłoczną wykonaną z rur HDPE, pompy tłoczyły wodę do komory odbiorczej, skąd do zakładu produkcyjnego transportowały ją pompy stacjonarne znajdujące się w pompowni.

Wyzwania

Prace prowadzono w styczniu, więc panowały ujemne temperatury, powodujące większe obciążenie urządzeń. Płynąca na rzece kra stwarzała bezpośrednie zagrożenie dla części ssącej całej instalacji. Dodatkowym wyzwaniem była długość linii tłocznej. Wiadomo, że średnica rur oraz ich długość determinują przepływ, który można uzyskać. Wartości te mają bezpośredni wpływ na pracę pomp i ich wydajność. Realizacja projektu wymagała wyliczenia strat oraz zastosowania pomp zapewniających oczekiwane parametry. Wydajność całej instalacji została zmierzona przy użyciu specjalistycznych urządzeń (wodomierzy). Podczas całego przedsięwzięcia nad prawidłowym działaniem instalacji czuwało dwóch inżynierów. Nadzorowali oni pracę pomp, ich wydajność oraz dbali o to, aby instalacja działała bez przerwy. Ponadto lokalizacja stacji pompowej (rezerwat przyrody) wymagała zastosowania pomp wyciszonych. Użyte pompy emitowały maks. 67 dB (ich głośność można porównać z hałasem generowanym przez samochód osobowy). Drugim ważnym elementem ochrony środowiska było bezpośrednie sąsiedztwo rzeki, która nie może być zanieczyszczona żadną substancją. W związku z takim zagrożeniem zastosowano pompy wyposażone w podwójne płaszcze ochraniające zbiorniki paliwa, co gwarantowało wymagane bezpieczeństwo.

Zadanie udało się wykonać bez przerwania pracy zakładu. Instalacja zdała egzamin. W kolejnej fazie wspólnie z klientem przygotowano projekt instalacji na wypadek powtórzenia podobnej sytuacji.

Działalność DRIAL POLAND to m.in. opracowywanie gotowych rozwiązań pompowych z zakresu:

  • pomp i instalacji do odwadniania metodą igłofiltrową,
  • pomp i instalacji pompowych do pompowania wody brudnej i ścieków od 140 metrów sześciennych/h do 12 000 metrów sześciennych/h i więcej,
  • pomp zatapialnych do wody brudnej, ścieków, bentonitu,
  • instalacji filtracji i czyszczenia wody i gruntów,
  • pomp dla przemysłu górniczego (m.in.: wydobywanie gazu łupkowego, ziemnego i ropy, prace przy szczelinowaniu hydraulicznym oraz pozostałe).

2013 International Paper                             

Na początku 2013 r. zrealizowaliśmy Projekt dla International Paper Kwidzyn. Wymagał on dostarczania wody z Wisły do stacji pompowej. W związku z najniższym od 50 lat poziomem wody w rzece klient został zmuszony do zastosowania tymczasowej instalacji pompowej.

Dostarczała ona wodę z rzeki do stacji pompowej, która zasilała cały zakład produkcyjny. Brak wody spowodowałby zatrzymanie produkcji, co wiązałoby się z olbrzymimi kosztami dla klienta.

Zastosowane pompy:

– BETSY 200,

– BETSY 125,

– BBA BA200.

Zastosowane akcesoria:

– węże ssawne,

– kosze ssawne,

– rury HDPE.