Zwiększająca się ilość generowanych osadów ściekowych, wynikająca m.in. z rozwoju infrastruktury miejskiej oraz wdrażania kolejnych innowacji technologicznych, wymusza na przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych poszukiwanie sprawdzonych, skutecznych, ekonomicznie uzasadnionych rozwiązań. O osadach ściekowych zwykło się w Polsce mówić w kontekście problemu. To już niemalże utarty związek wyrazowy, często bowiem słyszymy w branży sformułowanie ?problemy z zagospodarowaniem osadów ściekowych?. Tymczasem w Europie i na świecie już od dłuższego czasu rozpatruje się kwestię osadów ściekowych w kontekście drzemiącego w nich potencjału. 
Osady czy odpady?
W branży wodociągowo-kanalizacyjnej od wielu lat trwa dyskusja poświęcona odpowiedzi na pytanie, czy osady ściekowe są źródłem cennych surowców do dalszego wykorzystania, czy jednak odpadem. Małymi kroczkami, systematycznie i powoli zmierzamy w stronę zaakceptowania faktu, że osady, owszem, są odpadem technologicznym powstałym w procesie oczyszczania ścieków, jednak równocześnie odkrywamy drzemiący w nich potencjał w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym. Osady uznawane są za biomasę i postrzegane nie tylko jako cenne źródło energii, ale również wartościowych substancji (takich jak deficytowy fosfor). Gospodarka osadowa to kwestia wciąż aktualna i nadal czekająca na kompleksową strategię. Wiele przedsiębiorstw boryka się zarówno z zagospodarowaniem osadów, jak i z coraz bardziej dojmującą kwestią braku należytego uporządkowania zasad wykorzystania surowca, który uznany jest za odpad niebezpieczny. Dlatego nadal zagadnienie efektywnego wykorzystania osadów ściekowych jest czymś, czego Izba Gospodarcza ?Wodociągi Polskie? nie mogła zbagatelizować.
Frontem do osadów 
Izba Gospodarcza ?Wodociągi Polskie?, opracowując program organizowanej w Warszawie w dniach 12-13 grudnia IV konferencji ?Woda. Ścieki. Osady?, postanowiła skoncentrować się właśnie na metodach zagospodarowania osadów ściekowych. Tradycją stało się już to, że poszczególne edycje grudniowej konferencji Izby poświęcone są jednemu wiodącemu zagadnieniu, a w tym w roku są nim właśnie osady. Po latach mówienia o osadach ściekowych w kontekście problemu, teraz zmierzamy w stronę sklasyfikowania tego zagadnienia jako wyzwania. Przedsiębiorstwa szukają adekwatnych do swoich możliwości, infrastruktury i troski o lokalne otoczenie metod zagospodarowania i wykorzystania osadów. Obserwujemy ciągły rozwój i popularyzowanie metody termicznego zagospodarowania osadów, a jednocześnie cenimy, szczególnie w tych mniejszych aglomeracjach, rozwiązania tradycyjne, proste, skuteczne i zgodne z dyrektywą osadową (Dyrektywa Rady 86/278/EWG
z 12 czerwca 1986 r. w sprawie ochrony środowiska, w szczególności gleby, w przypadku wykorzystywania osadów ściekowych w rolnictwie, Dz.Urz. Unii Europejskiej L 181 z 04.07.1986 r., z późn. zm.), ukierunkowaną na rolnicze wykorzystanie osadów.
Na stronie
Strona internetowa IGWP (igwp.org.pl) jest miejscem, w którym na bieżąco reagujemy na aktualną sytuację. Zachęcam także do lektury relacji z IV edycji konferencji ?Woda. Ścieki. Osady? oraz do odwiedzenia witryny tego wydarzenia: wso.igwp.org.pl.
Na izbowej stronie podajemy komunikaty dotyczące naszej działalności i podjętych prac. To właśnie tam możecie Państwo śledzić i wspomnieć dynamiczną historię starań Izby o odpowiedni kształt ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, czego potwierdzeniem są m.in. liczne relacje z naszych warszawskich peregrynacji, odbywających się w celu lobbowania na rzecz branży wod-kan (w trosce o mądry kształt ustawy branżowej), czy też opracowane przez Izbę komentarze i uwagi branży do projektu ustawy, które zebraliśmy od naszych członków. 
Przed nami kolejny rok, a z nim kolejne wyzwania, m.in. duże wydarzenie konferencyjne, organizowane staraniami IGWP. Już dziś zachęcam do uczestnictwa w IV edycji konferencji ?Forum Ochrony Środowiska?, która odbędzie się w stolicy w dniach 5-6 marca. Szczegóły? Oczywiście na stronie internetowej Izby.