Woda, ścieki, osady i… Prawo wodne
Izba Gospodarcza ?Wodociągi Polskie? po raz kolejny zorganizowała ogólnopolską konferencję dedykowaną branży wod-kan.
Tym razem na dwudniową (7-8.12), III już edycję konferencji ?Woda. Ścieki. Osady? zjechało do Warszawy blisko 170 osób. Ogromne zainteresowanie wydarzeniem wynikało z pewnością z faktu, że konferencja ta jest doskonałą okazją do omówienia najważniejszych dla branży tematów i próbą odpowiedzi na pytanie o to, jakie wyzwania stoją przed tym sektorem gospodarki narodowej, jakie są jego bieżące problemy, a także jak można je rozwiązać. Już w zapowiedziach branżowego wydarzenia organizator nie ukrywał, że jedną z kluczowych kwestii tej edycji będzie przedyskutowanie zmian, jakie dla całego sektora wod-kan niesie za sobą nowe Prawo wodne.
Prezes ma głos
Uczestników konferencji powitała prezes IGWP, Dorota Jakuta, która zapewniła licznie zebranych, że Izba od momentu pojawienia się informacji, najpierw o nowelizacji, a następnie o pracach nad tworzeniem nowej ustawy Prawo wodne, podejmowała wysiłki, aby włączyć się do procesu opracowywania tego projektu i starała się dotrzeć ze stanowiskiem jednego z najważniejszych sektorów gospodarki narodowej do decydentów.
W tym celu przedstawiciele IGWP uczestniczyli w licznych spotkaniach w Ministerstwie Środowiska, a także w szeregu konsultacji z posłami, senatorami oraz organizacjami samorządowymi. Izba z zaangażowaniem przekazywała regionalnym stowarzyszeniom branżowym i przedstawicielom przedsiębiorstw kluczowe informacje na temat postępu prac legislacyjnych. Prezes Jakuta nie ukrywała, że zapraszając na konferencję przedstawiciela MŚ, organizatorzy mieli nadzieję poznać szczegóły i cele reformy wodnej. Przypomnijmy, że ostatnią oficjalną informacją, która dotarła do branży, był komunikat wygłoszony przez rzecznika rządu 18 października 2016 r., dotyczący tego, iż rząd z poprawkami przyjął ustawę Prawo wodne. Wygłoszony przez rzecznika komunikat był bardzo nieprecyzyjny, a jednocześnie brzemienny w skutki. Prezes Izby przypomniała jego treść zebranym (?Zgodnie z osobistą decyzją pani premier, nie będzie żadnych podwyżek opłat za wodę, obowiązywać będą takie same opłaty jak w 2016 r., zarówno te dotyczące przedsiębiorstw, jak i konsumentów?), zauważając równocześnie, że: ? Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, które miały przedstawić radom swoje wnioski taryfowe, musiały odnieść się do tego komunikatu rządu i niejako sprostować, że nie będzie podwyżki opłat za pobór wód, co nie jest tożsame z brakiem podwyżek cen wody. Przyznała także, że podczas spotkania Prezydium Rady Izby z wiceministrem M. Gajdą jej członkowie zadeklarowali wolę współpracy w tworzeniu nowego prawa dla branży: ? Nie mówimy ?nie, bo nie?. Mówimy: siądźmy do stołu i opracujmy projekt wspólnie. W przyszłym roku Izba Gospodarcza ?Wodociągi Polskie? będzie obchodzić 25-lecie istnienia, a lata naszych doświadczeń zaowocowały tym, że wiemy, co w ustawie dla branży wymaga zmiany i chcemy zaproponować kierunek, w którym powinniśmy zmierzać, chcąc usprawnić proces stanowienia taryf. Prosimy więc, aby prace nad prawem dla branży odbywały się we współpracy z nami. Do wystąpienia prezes Izby częściowo odniósł się obecny na konferencji reprezentant MŚ, dyrektor Departamentu Zasobów Wodnych Mateusz Balcerowicz, który przedstawił zebranym ideę zmian w nowym Prawie wodnym oraz wyjawił, że wg jego wiedzy, wejście w życie ustawy opóźni się i nie dojdzie do tego w styczniu 2017 r.
Co w programie?
Konferencja dedykowana branży wod-kan wyróżniła się zarówno doskonałym doborem prelegentów, jak i bogatym programem merytorycznym. Sporo uwagi tym razem poświęcono zagadnieniom związanym z zaopatrzeniem w wodę ? omówiono straty wody w sieciach dystrybucyjnych i przygotowano warsztaty dotyczące planów bezpieczeństwa wody. W konferencji czynnie uczestniczyli również jej partnerzy, spośród których należy wymienić firmy Piątka, Apator Powogaz, Kamstrup, Diehl Metering oraz Itron. Zebrani z zainteresowaniem wysłuchali m.in. referatów, które rzuciły światło na sytuację branży w nowych warunkach ekonomicznych (zaciekawienie wywołały w szczególności wystąpienia dr inż. Izabeli Godyń z Politechniki Krakowskiej ? Instrumenty ekonomiczne gospodarki wodnej w świetle projektu ustawy ?Prawo wodne? oraz referat nt. centralnego regulatora, przygotowany przez Mateusza Bogdanowicza z IGWP i Przemysława Paula z Deloitte Consulting).
Anna Lembicz