Przełom roku jest okresem, w którym w prasie pojawiają się liczne artykuły dotyczące planowanych podwyżek w gospodarce, w tym często cen wody. Wydawać by się mogło, że w tym zakresie powiedziane zostało niemal wszystko.
Znamy przyczyny wzrostów cen, jakimi są głównie zobowiązania inwestycyjne związane z realizacją Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Liczne inwestycje pociągają za sobą wzrosty wartości amortyzacji, obciążeń podatkowych, które, jak wiadomo, są znaczącym elementem kosztów działalności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Koszty są w znacznej mierze kształtowane przez wynagrodzenia, amortyzację oraz podatki i opłaty, jednak inwestycje infrastrukturalne to nie tylko nowe koszty, ale również często zwiększenie obszaru działalności i ilości odbiorców usług.
Autor postanowił podejść do zagadnienia cen z innej strony i zbadać istotę kształtowania się opłat za wodę przy zastosowaniu metod ekonometrycznych. Badanie czynników wpływających na ceny wody można oprzeć na danych statystycznych pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego. Posiada on w swoich zasobach informacje dotyczące m.in. cen zimnej wody z miejskiej sieci wodociągowej, ilości osób korzystających z usług dostarczania wody, długości wodociągowej sieci rozdzielczej, ilości przyłączy wodociągowych, ilości wody pobranej i dostarczonej gospodarstwom domowym, wartośc...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?