Poprawa klasy czystości rzeki, aranżowanie w sąsiedztwie rzeki atrakcyjnych przestrzeni publicznych, poprawa dostępu do terenów nadrzecznych sprawiły, że rzeka Brda, została przywrócona Bydgoszczy. Kolejne wyzwanie to dostosowanie miasta do zmian klimatycznych.

Bydgoszcz to miasto położone nad dwiema rzekami: Brdą i Wisłą. Dzięki zbudowanemu w XVIII w. Kanałowi Noteckiemu w Bydgoszczy łączą się dwie drogi wodne: E-40 i E-70. Bydgoszcz była zatem ważnym węzłem wodnym i temu położeniu w znacznym stopniu zawdzięczała swój intensywny w XIX w. rozwój. Obecnie, chociaż znaczenie transportowe rzek i Kanału zmalało niemal do zera, to jednak w układzie urbanistycznym cały system wodny: Brda, Wisła i Kanał Bydgoski, stanowi główne osie ? niemal kręgosłup, wzdłuż którego rozwijało się miasto. Okres powojenny to czas intensywnie rozwijającego się przemysłu i sukcesywnego odwracania się miasta od rzeki. Zamiast przyciągać mieszkańców, zaczęła tracić na atrakcyjności pod względem zarówno krajobrazowym, jak i klimatycznym. Obniżenie klasy czystości rzeki, lokowanie na nabrzeżach przemysłowej zabudowy, odcinanie miasta od rzeki substandardową, zapleczową zabudową sprawiło, że rzeka Brda, zamiast atutu, stała się barierą dzielącą północną i południową część miasta.

Przywracanie Brdy miastu

W 1998 r. w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej opracowana została pierwsza koncepcja zwracająca uwagę na potrzebę odwrócenia tego negatyw...