Woda w mieście

W środowisku architektów krajobrazu coraz częściej głosi się potrzebę ponownego wprowadzania wody do miast.

Woda promowana jest jako doskonały element kompozycyjny i atrakcja społeczna. Popularne stają się uliczne zdroje wodne ze względu na ich wymiar użytkowy. Nie dziwi więc, że listopadowa konferencja ?WAK15?, organizowana przez Stowarzyszenie Architektów Krajobrazu, została w całości poświęcona tej tematyce. Goście spotkania przedstawiali przeróżne sposoby wprowadzania wody do przestrzeni miejskiej, niemniej każdy z nich zwracał uwagę na jej bezcenną wartość oraz konieczność dbania o środowisko i zasoby naturalne.

Adaptacja wody wg Braceya

David Bracey z The Fountain Workshop, przeprowadził słuchaczy przez cały proces adaptacji wody w mieście, w określonym miejscu i celu, aby przynosiła radość ludziom. Porady Braceya są na tyle uniwersalne, że można je wykorzystać nie tylko przy realizacji elementów wodnych, ale również w projektowaniu czegokolwiek.

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od obrania konkretnego celu. Planowany obiekt w przestrzeni publicznej musi wzbudzać zainteresowanie ? to nasze główne założenie, gdyż o sukcesie projektu świadczy właśnie jego popularność.

Elementy istotne w trakcie projektowania wg D. Braceya:

  • dokładne rozeznanie oraz analiza miejsca i otoczenia,
  • zrozumienie celu użytkowego obiektu...