Zielone dachy

Jak wykazują konsultacje społeczne prowadzone w ramach projektów, których celem jest przygotowanie strategii adaptacji do zmian klimatu, jednym z największych wyzwań dla miast w Polsce są opady nawałnicowe i miejskie powodzie.

Oficjalne nazwy projektów konsultacji społecznych to ?Przygotowanie strategii adaptacji do zmian klimatu miasta metropolitalnego przy wykorzystaniu mapy klimatycznej i partycypacji społecznej? (w skrócie ?ADAPTCITY?) oraz ?Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców?. Tradycyjne systemy kanalizacji nie sprawdzają się w sytuacjach związanych z opadami nawałnicowymi czy miejskimi powodziami. Trzeba więc szukać dodatkowych rozwiązań.

Aktualnie następuje zmiana myślenia o sposobie zagospodarowania wód opadowych w miastach. Nie zaleca się już jedynie dążenia do jak najszybszego odprowadzenia wody, ale tworzenie jako efektywnych systemów rozproszonej retencji i zagospodarowywania wody opadowej w miejscu, gdzie występuje deszcz. Takie systemy retencji rozproszonej można tworzyć na bazie sieci błękitno-zielonej infrastruktury, czyli wskutek połączenia w jeden system pojedynczych, nawet drobnych elementów z zakresu zieleni oraz różnego typu rozwiązań hydrologicznych.

Retencjonowanie wód opadowych

Na szczególną uwagę zasługują zielone dachy, które mają zdolność retencjonowania wody opadowej i opóźnian...