Zalane ulice, miejscowe podtopienia, a nawet miejskie powodzie ? to trudności, z którymi coraz częściej muszą się mierzyć mieszkańcy polskich miast. W dobie dominacji w przestrzeni miejskiej powierzchni nieprzepuszczalnych ? betonowych i asfaltowych ? tradycyjne sposoby odprowadzania wód opadowych stają się po prostu niewystarczające.

Postępujące ?zabetonowanie? miast, a w konsekwencji zmniejszanie powierzchni chłonnej, prowadzi do zaburzenia naturalnego procesu obiegu wody w zlewniach miejskich. Spływ powierzchniowy jest zwiększony i przyspieszony, natomiast wsiąkanie do gruntu ? mocno ograniczone, a miejscami całkowicie zatrzymane. W połączeniu z nasilającymi się zjawiskami hydrologicznymi, takimi jak deszcze nawalne, dotychczasowe gospodarowanie wodą w mieście przestaje być efektywne. Obecnie funkcjonujące sieci kanalizacyjne nie były bowiem projektowane w celu przyjęcia takich ilości wody, jakie pojawiają się przy intensywnych deszczach lub roztopach, spływając z rozległych uszczelnionych powierzchni. W rezultacie coraz częściej nieproszona woda wdziera się na ulice miast.

Taktyka na wodne problemy

Niezbędne jest wprowadzenie racjonalnej gospodarki wodami opadowymi i roztopowymi, która pozwoli zatrzymać wodę w miejscu i w kontrolowany sposób wprowadzić ją do gruntu lub urządzeń inżynierskich. To właśnie retencja (gromadzenie) i infiltracja (przenikanie) stanowią główne założenia zintegrowanych systemów...