Woda w mieście to zasób czy nieokiełznany żywioł?

Już dziś mamy sytuację, że zasoby wodne są w największym stopniu eksploatowane przez miasta. Musimy mieć świadomość, że taka eksploatacja środowiska wodnego będzie prowadzić do bardzo szybkiego kurczenia się ilości dostępnej wody i wymusi na użytkownikach konieczność zwiększenia troski o wodę.

Miasta od zawsze lokalizowane były nad wodą. Dostęp do wody pitnej, a także możliwości transportowe i obronne były istotnymi czynnikami lokalizacji miast. Populacja polskich miast to ponad 23 mln mieszkańców, co stanowi blisko 60% wszystkich mieszkańców naszego kraju. Bank Światowy szacuje, że na świecie jest to 54%, Polska znajduje się więc powyżej średniej. Dodatkowo można zauważyć, że jest to trend rosnący ? populacja miast systematycznie wzrasta. Ludzie częściej wybierają miasto niż wieś jako środowisko do życia. Społeczność miast przez następne lata będzie rosnąć i, zgodnie z istniejącym trendem, w ciągu najbliższych 30 lat osiągniemy poziom mieszkańców miast stanowiący 75% ogółu ludności.

Wiele wyzwań

Zmiany klimatyczne oraz ciągłe zwiększanie zapotrzebowania na zasoby naturalne już powodują powstawanie ryzyk związanych z żywiołem, jakim jest woda. Sytuacja jest o tyle trudna, że każdego roku spotykamy się zarówno z sytuacją występowania niedoboru wody, jak i z jej nadmiarem. Miasta oraz instytucje miejskie będące zarówno administratora...