Pod takim hasłem odbył się VI Kongres Wodociągowców Polskich, na który Izba Gospodarcza ?Wodociągi Polskie? zaprosiła do warszawskiego hotelu Radisson Blu 28 października 2014 r.

Na Kongres, organizowany przez IGWP w cyklu trzyletnim, zjechała rekordowa liczba (bo ponad 200) przedstawicieli zakładów gospodarki wodno-ściekowej. Nie zabrakło reprezentantów rządu, samorządów, członków EURAU i ludzi nauki. Patronatem honorowym objął to wydarzenie prezydent RP Bronisław Komorowski. Przed debatą organizatorzy postawili wyraźny cel ? podsumować dokonania branży wodociągowo-kanalizacyjnej w ostatnim ćwierćwieczu, ale także omówić wyzwania, które niesie przyszłość. Podkreślano ogrom osiągnięć w gospodarce wodno-ściekowej w ostatnich latach, w tym inwestycje i modernizacje za ponad 80 mld zł. Dyskutowano o cenie za wodę i ścieki, ale chyba najwięcej emocji wyzwoliły tematy centralnego regulatora i konsolidacji branży.

Na medal

Kongres rozpoczął się bardzo uroczyście, od nagrodzenia medalami i odznaczeniami za zasługi wybitnych przedstawicieli środowiska wodociągowo-kanalizacyjnego. Złoty Krzyż Zasługi otrzymał Janusz Dudlik, prezes MPWiK w Piekarach Śląskich, a Srebrny Krzyż Zasługi Zbigniew Kozłowski, PWiK ?Nysa? w Zgorzelcu. Prezesowi KZGW, Witoldowi Sumisławskiemu przyznano Złoty Medal Za Długoletnią Służbę. Odznaczenia te, w imieniu prezydenta RP, wręczył Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. Minister podziękował odznaczonym za trud wniesiony w poprawę środowiska naturalnego w Polsce. Z kolei Medale Orzeł Senatu wręczyła przewodnicząca Senackiej Komisji Środowiska, Jadwiga Rotnicka, a odebrali je: Dorota Jakuta, prezes IGWP, Paweł Chudziński, prezes Aquanetu, Henryk Tomaszewski, prezes ZPWiK w Gdyni oraz Leszek Trzeciak, prezes ZWM w Radomiu. Podczas uroczystości przyznano również Odznaki Honorowe ?Za Zasługi Dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej?, które wręczył główny geolog kraju, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska ? Sławomir Brudziński. Pełna lista odznaczonych dostępna jest na stronie internetowej Izby Gospodarczej ?Wodociągi Polskie?.

Polskie wod-kan

Pierwszy panel dyskusyjny, moderowany przez prezes IGWP Dorotę Jakutę, poświęcono zarówno podsumowaniu ostatnich 25 lat w branży wodociągowo-kanalizacyjnej, jak i wyzwaniom oraz celom, do sprostania którym powinna ona dążyć w przyszłości. Panel rozpoczęła projekcja zajmującego filmu o ogromnych inwestycjach poczynionych w gospodarce wodno-ściekowej, które udało się zrealizować. W aktorów wcielili się prezesi poszczególnych przedsiębiorstw wod-kan, którzy wirtualnie oprowadzali po zarządzanych przez siebie nowoczesnych obiektach. Równie interesująca była część dyskusyjna panelu, a zwłaszcza wystąpienie mecenasa Jędrzeja Bujnego, przemawiającego na Kongresie z ramienia Związku Miast Polskich. Mecenas poruszył temat konsolidacji przedsiębiorstwa wod-kan, zastanawiając się, jaka powinna ta konsolidacja być: kapitałowa, produktowa czy może inwestycyjna? Prelegent podkreślał także potrzebę dialogu branży z sektorem samorządowym. W pierwszej części Kongresu uwagę zebranych przykuło także wystąpienie Witolda Sumisławskiego, prezesa KZGW, które dotyczyło wyzwań, przed jakimi stoi branża wod-kan, a także prelekcja prof. dra hab. Jerzego W. Wiśniewskiego, który omówił prognozę cenową taryf za wodę i ścieki.

Interesujący był również drugi panel dyskusyjny, poświęcony prezentacji doświadczeń i rozwiązań w sektorze wody i ścieków w innych krajach europejskich. Panel poprowadziła Klara Ramm-Szatkiewicz, reprezentująca IGWP w EURAU, która do dyskusji zaprosiła reprezentantów Niemiec, Włoch i Danii, będących członkami tej organizacji. Zagraniczni goście poruszali m.in. temat dobrowolnego benchmarkingu przedsiębiorstw wod-kan czy też ich konsolidacji.

Quo vadis branżo?

W ostatniej części dyskusji skupiono się na kwestiach związanych z przyszłością gospodarki wodno-ściekowej, a w panelu moderowanym przez przewodniczącego rady IGWP, dra T. Rzepeckiego, udział wzięli m.in.: Olgierd Dziekoński, Witold Sumisławski, Krzysztof Szczepański, Maciej Fragsztajn, Paweł Chudziński i Roman Wiertelak. Dyskutanci rozmawiali na temat obowiązującego branżę prawa i jego jakości, omawiali potrzeby finansowe oraz inwestycyjne, szukali sposobów ograniczenia wzrostu wysokości taryf (w tym kontekście szczególnie ciekawa była dyskusja poświęcona centralnemu regulatorowi), wrócili również do tematu konsolidacji, który rozmówców najbardziej podzielił i rozgrzał. Np.  prezes Chudziński podał w wątpliwość sens i chęć przedsiębiorstw do konsolidacji, a jako jedyny sposób jej przeprowadzenia wskazał działania administracyjne, odgórne.

Kongres podsumowała pracująca cały dzień Komisja Uchwał i Wniosków, która podkreśliła jakość i skalę realizowanych w ostatnim ćwierćwieczu inwestycji. Sukces był możliwy dzięki dofinansowaniu i inwestycjom unijnym, ale przede wszystkim dzięki ogromnej determinacji wodociągowców we wprowadzaniu zmian i nowoczesnych rozwiązań. Komisja stwierdziła również, że aby branża nadal mogła się rozwijać w takim tempie, potrzebna jest zmiana prawa, przede wszystkim ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, a także ustawy o gospodarce komunalnej. Poza tym spore nadzieje są wiązane z Kodeksem budowlano-urbanistycznym. Zauważono również potrzebę dialogu między branżą a samorządami terytorialnymi i ich związkami.

VI Kongres Wodociągowców Polskich po wielogodzinnej debacie zakończył się uroczystą kolacją podczas przedstawienia w Teatrze Sabat.

Anna Lembicz