Wśród laureatów Konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu znajdują się tacy, którzy w kolejnych edycjach zdobywali liczne tytuły i statuetki. Należy do nich zeszłoroczny lider – spółka Usługi Komunalne WodNiK, która od 2001 r. organizuje na terenie Trzebnicy selektywną zbiórkę odpadów.
Działając w myśl zasady „najlepsze efekty daje segregacja u źródła”, spółka zakupiła ok. 4 tys. sztuk pojemników do selektywnej zbiórki, które rozstawiła na terenie trzebnickich zakładów pracy, instytucji oraz wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. U właścicieli domków jednorodzinnych w mieście i 42 gminnych wioskach wprowadziła natomiast zbiórkę metodę workową, która – dzięki imiennej identyfikacji worków – przynosi oczekiwane rezultaty.
– Z doświadczenia wiemy, że system zbiórki u źródła jest najbardziej efektywnym sposobem pozyskiwania surowców wtórnych – mówi Józef Grabowski, dyrektor spółki. – Otrzymujemy czyste, jednorodne surowce, m.in. dzięki temu, że worek na danej posesji ma imiennego właściciela, który poczuwa się do odpowiedzialności za segregację swoich odpadów.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, spółka odbiera także odpady budowlane, wielkogabarytowe, elektryczne i elektroniczne. Dodatkowo WodNiK utworzył gminny punkt zbiórki ZSEE, do którego można bezpłatnie oddać m.in. niepotrzebną lodówkę, zamrażarkę lub telewizor.
W 2004 r. wybudowano sortownię odpadów, natomiast w 2005 r. oddano do użytku drugą linię sortowniczą. Pierwsza linia służy do odzysku surowców pozyskanych z selektywnej zbiórki, natomiast na drugiej sortowane są surowce wtórne z odpadów komunalnych zmieszanych. Aby w jak największym stopniu ograniczyć ilość odpadów trafiających na składowisko, w sortowni spółka odzyskuje także odpady aluminiowe po dezodorantach, z których oddziela elementy plastikowe.
Zakład poprzez intensywne działania edukacyjne stara się zaszczepić i utrwalić w mieszkańcach nawyk segregacji. Kształtowanie proekologicznych postaw nie jest rzeczą ani łatwą, ani tanią. Zarząd spółki stara się jednak osiągnąć wymagane poziomy odzysku i recyklingu odpadów.
– Kolportujemy ulotki, plakaty i kalendarze o tematyce ekologicznej – mówi dyrektor Grabowski. – Współpracujemy też z lokalnymi mediami, wspierając je w proekologicznych publikacjach i akcjach mających na celu podnoszenie świadomości ekologicznej. Przede wszystkim jednak uczulamy dzieci i młodzież na problemy ochrony środowiska, ucząc także szacunku dla przyrody.
Od 2007 r. spółka obejmuje patronat nad akcją „Nasza planeta – Nasz dom”, organizowaną przez trzebnickie przedszkola. W ramach niej z okazji Dnia Ziemi odbywają się konkursy plastyczne i muzyczne dla najmłodszych oraz przemarsz ulicami miasta. Aby pokazać dzieciom, co dalej dzieje się z odpadami, które wyrzucają do pojemników, zakład zaprasza je do zwiedzania linii sortowniczej. W przedszkolach i żłobkach spółka rozdaje kilkulatkom śliniaczki i poduszeczki z ekologicznymi hasłami. Natomiast dla dorosłych przygotowała torby ekologiczne na zakupy i fartuszki z hasłami zachęcającymi do działań na rzecz ochrony środowiska.
WodNiK wraz z Organizacją Odzysku REBA prowadzi wśród dzieci i młodzieży akcję, mającą na celu uświadamianie, jak niebezpieczne jest wyrzucanie baterii. Na klatkach schodowych, w szkołach, zakładach pracy, sklepach i punktach usługowych umieszczone zostały pojemniki na baterie. Dzięki temu w 2008 r. zebrano ponad 7,5 tony tych niebezpiecznych odpadów.
Spółka była niejednokrotnie nagradzana za działania edukacyjne i wyniki w selektywnej zbiórce odpadów. W IX edycji Konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu otrzymała najwięcej nagród i wyróżnień, wśród których znalazły się m.in. Puchar Recyklingu Polskiej Izby Ekologii, statuetki w kategoriach „Srebrna Puszka”, „Złota Bela Makulatury”, „Zielona Bateria” i „Rekordowy Karton” oraz wyróżnienia w „Edukacji Ekologicznej” i „Zielonym Kontakcie”. WodNiK nie zamierza jednak spocząć na laurach.
– Wszystkie te nagrody i wyróżnienia stanowią dla nas motywację do dalszej wytężonej pracy na rzecz środowiska, bo przecież od tego, jakie ono będzie, zależy nasza przyszłość – podkreśla J. Grabowski.
Aleksandra Kowalczyk
Czekamy na Deklaracje
Dobiega końca pierwszy etap X edycji Konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu. Jeszcze do końca czerwca br. można nadsyłać Deklaracje udziału.
|