Najczęściej i najdłużej stosowanym rozwiązaniem solarnym na świecie są kolektory słoneczne wodne. To urządzenia, w których jedynym czynnikiem grzewczym jest woda, wykorzystywana potem bezpośrednio jako ciepła woda użytkowa.

Rozwiązanie to ma szereg zalet konstrukcyjnych. Jest przede wszystkim dużo prostsze, a zarazem tańsze od dominujących na rynku kolektorów glikolowych. Wodne bezciśnieniowe kolektory słoneczne są łatwe w obsłudze, mało awaryjne i wydajne.

Jak to działa?

Zastosowana w wodnym kolektorze słonecznym technologia różni się od innych rozwiązań solarnych sposobem i miejscem magazynowania ciepłej wody. Otóż w tym przypadku woda gromadzona jest na dachu w zbiorniku zintegrowanym z rurami próżniowymi, gdzie ulega podgrzaniu. Dzięki temu wyeliminowanych zostaje wiele elementów, takich jak wymienniki, glikol (czynnik pośredni), specjalistyczne i drogie układy rur oraz grupy pompowe. Tym samym unika się strat ciepła wynikających z przekazywania ciepła i transportu ogrzanego (do bardzo wysokiej temperatury) czynnika. Zbiornik zintegrowany z próżniowymi rurowymi absorberami grzewczymi błyskawicznie zapewnia ciepłą wodę w słoneczne dni już od bardzo wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Korzyści wynikające z zastosowania układu:

  • kol...