Wodomierze przez wiele lat były niedocenianą częścią systemu wodociągowego. Jednak warunki gospodarki rynkowej wymusiły bardzo szybkie zmiany i ostrą konkurencję pomiędzy producentami, co zaowocowało mnogością rozwiązań. Nie zwalnia to jednak projektantów i pracowników odpowiedzialnych za opomiarowanie od właściwego doboru rodzaju i średnicy wodomierza.

Rodzaje wodomierzy
Wodomierze, zgodnie z normą PN ISO 4064/1¹, można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: o przepływie nominalnym do 15 m³/h i od 15 m3/h.
Podział ten wynika z różnic w konstrukcji i sposobie pracy wodomierzy. Wodomierze o niższym zakresie przepływów nominalnych to wodomierze skrzydełkowe (jedno- i wielostrumieniowe) lub puszkowe. Są one przystosowane są one do pracy przy dynamicznych, szybkozmiennych przepływach, notowanych w mieszkalnictwie. Wodomierze o wyższych zakresach przepływów nominalnych to przede wszystkim wodomierze śrubowe (Woltmanna, o osi poziomej i pionowej), przystosowane do pracy przy przepływach stabilnych, notowanych przy zasilaniu dużych odbiorców przemysłowych.
Powyższy podział należy brać pod uwagę w czasie doboru wodomierza dla konkretnego odbiorcy - np. zastosowanie wodomierza śrubowego jako wodomierza głównego do rozliczeń zużycia wody w budynkach wielorodzinnych może powodować znaczne, nawet kilkunastoprocentowe błędy mierzonej objętości wody na niekorzyść dostawcy.

Struktura zużycia wody w Polsce
Na udział rodzajów w...