Wodomierze: obowiązki stron umowy
Kwestia obowiązków związanych z finansowaniem, instalacją i utrzymaniem wodomierzy oraz urządzeń pomiarowych na potrzeby poboru wody, a także odprowadzania ścieków budzi wiele wątpliwości zarówno wśród przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, jak i odbiorców usług.
Wprawdzie w Ustawie z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków (u.o.z.z.w.o.ś.) została umieszczona ogólna zasada dotycząca rozdziału obowiązków pomiędzy obie strony umowy, jednak praktyka świadczenia usług wodociągowo-kanalizacyjnych okazała się bardziej zaskakująca niż mógł przewidzieć to ustawodawca.
Zgodnie z treścią art. 15 ust. 2 u.o.z.z.w.o.ś., koszty nabycia, zainstalowania i utrzymania wodomierza głównego ponosi przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, a urządzenia pomiarowego ? odbiorca usług.
Wodomierz główny
Podstawowa zasada wydaje się więc prosta: to przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, w przypadku zawarcia umowy z odbiorcą usług, zobowiązane jest pokryć koszty związane z wykorzystywaniem wodomierza głównego (czyli przyrządu pomiarowego, mierzącego ilość pobranej wody, znajdującego się na każdym przyłączu wodociągowym). Pewne wątpliwości wśród przedsiębiorstw wod-kan pojawiają się jednak w sytuacjach, gdy to z winy odbiorcy usług powstanie konieczność poniesienia dodatkowych wydatków. Przykładowo przedsiębiorstwo odcięło dostawę wody odbiorcy usług, który przez wiele miesięcy ...