Odnawialnym źródłem czystej energii przyszłości jest wodór. Wodór jest produktem wielu różnych reakcji chemicznych. Na skalę przemysłową można wytwarzać go z odpadów. Odpady komunalne zawierają około 5% wagowo wodoru pierwiastkowego. O zawartości wodoru w odpadach komunalnych decyduje głównie frakcja odpadów komunalnych złożona z węglowodorów i węglowodanów. Węglowodory, występujące w odpadach komunalnych i niektórych przemysłowych pod postacią tworzyw sztucznych, zawierają średnio około 15% wagowo wodoru pierwiastkowego. Można przyjąć założenie, że wszystkie substancje zawierające powyżej 10% wagowo wodór pierwiastkowy będziemy uważać za nośniki paliwa wodorowego. W tym sensie również woda jest nośnikiem paliwa wodorowego, w której wodór obecny jest w ilości ponad 11% wagowo.



Zgazowanie węgla organicznego

Woda, pod postacią pary wodnej, od dawna służyła do zgazowania węgla. Zgazowanie węgla przy użyciu pary wodnej następuje w temperaturach powyżej 850°C i przebiega według reakcji:

C + H2O = CO + H2

Nieco inaczej przedstawia się sprawa w przypadku zgazowania węgla organicznego zawartego w odpadowych węglowodorach i węglowodanach, bowiem niektóre złożone związki organiczne rozp...