Rodzaj aktu za pomocą, którego są normowane dane zagadnienia w Unii Europejskiej, ma zasadnicze znaczenie dla jego obowiązywania i adresatów, których wiąże. I tak:
  • rozporządzenia są aktami o charakterze ogólnym i normatywnym. Przyjmowane są w tych dziedzinach integracji, które wymagają ujednolicenia stanowisk państw członkowskich i obowiązują w całości i bezpośrednio na obszarze całej UE. Mają pierwszeństwo w razie kolizji z prawem wewnętrznym;
  • dyrektywy są skierowane wyłącznie do państw członkowskich. Wiążą one co do celu, jednocześnie pozostawiając wybór krajom członkowskim formy i metody realizacji. Zatem akty rangi dyrektywy wymagają transformacji do ustawodawstwa krajowego.


W przypadku Dyrektywy 2002/77/EC mamy do czynienia z pewnym problematycznym zabiegiem legislacyjnym. Otóż cele liczbowe nie są wiążące, natomiast prawodawca unijny nakłada na państwa członkowskie szereg obowiązków, które stanowią sposoby realizacji celów. Jednym z nich jest gwarancja pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnych źródeł energii.

System gwarancji pochodzenia
energii elektrycznej


Prawodawca unijny uznał, iż potrzebny jest mechanizm, który pozwoli zidentyfikować energię elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych w ramach wewnętrznego...