Polska staje się bardzo ważnym ośrodkiem wśród europejskich producentów autobusów napędzanych paliwami alternatywnymi. Bardzo możliwe, że już wkrótce pojedziemy NesoBusem. Środek transportu na wodór Grupy Polsat Plus i ZE PAK był już testowany przez miejskie przedsiębiorstwa komunikacyjne. Projekt powstał od podstaw, nie był przerabiany z innej konstrukcji. O nowym wodorowym autobusie ze Świdnika z Maciejem Nietopielem, prezesem zarządu spółki Polski Autobus Wodorowy, rozmawia Marcin Gazda.

W kwietniu 2022 roku autobus wodorowy otrzymał homologację, a w maju odbyła się jego premiera. Jak od tego czasu rozwinął się NesoBus?

Nasz autobus ma już za sobą bardzo wiele praktycznych doświadczeń. Był testowany przez miejskie przedsiębiorstwa komunikacyjne, skorzystali z niego pasażerowie linii autobusowych m.in. w Gdyni, Gdańsku, Wrocławiu, Koninie i Warszawie. Woził również polskich siatkarzy podczas mistrzostw świata w Katowicach, gości Earth Festivalu w Uniejowie oraz w wielu innych miejscach. Otrzymał przy tym nagrodę na targach w Kielcach, największej tego typu imprezie w Polsce, jeśli chodzi o branżę transportu zbiorowego. Niedawno też dostaliśmy nagrodę w kategorii „Innowacja ESG” jako potwierdzenie wzorcowej działalności innowacyjnej, pozytywnie wpływającej na obszary ESG. Zaufał nam ró...