Wodorowy autobus ze Świdnika
Polska staje się bardzo ważnym ośrodkiem wśród europejskich producentów autobusów napędzanych paliwami alternatywnymi. Bardzo możliwe, że już wkrótce pojedziemy NesoBusem. Środek transportu na wodór Grupy Polsat Plus i ZE PAK był już testowany przez miejskie przedsiębiorstwa komunikacyjne. Projekt powstał od podstaw, nie był przerabiany z innej konstrukcji. O nowym wodorowym autobusie ze Świdnika z Maciejem Nietopielem, prezesem zarządu spółki Polski Autobus Wodorowy, rozmawia Marcin Gazda.
W kwietniu 2022 roku autobus wodorowy otrzymał homologację, a w maju odbyła się jego premiera. Jak od tego czasu rozwinął się NesoBus?
Nasz autobus ma już za sobą bardzo wiele praktycznych doświadczeń. Był testowany przez miejskie przedsiębiorstwa komunikacyjne, skorzystali z niego pasażerowie linii autobusowych m.in. w Gdyni, Gdańsku, Wrocławiu, Koninie i Warszawie. Woził również polskich siatkarzy podczas mistrzostw świata w Katowicach, gości Earth Festivalu w Uniejowie oraz w wielu innych miejscach. Otrzymał przy tym nagrodę na targach w Kielcach, największej tego typu imprezie w Polsce, jeśli chodzi o branżę transportu zbiorowego. Niedawno też dostaliśmy nagrodę w kategorii „Innowacja ESG” jako potwierdzenie wzorcowej działalności innowacyjnej, pozytywnie wpływającej na obszary ESG. Zaufał nam ró...