Zagadnienie wód podziemnych w działalności przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego nie doczekało się do tej pory żadnego opracowania w literaturze prawa polskiego. Prawdopodobnie przyczyną milczenia jurysprudencji jest to, że nie było ono przedmiotem zainteresowania orzecznictwa, a jak wskazuje doświadczenie, uwagę nauki na niektóre zagadnienia ściąga właśnie orzecznictwo.

Brak zainteresowania był spowodowany prawdopodobnie również tym, że kwestie wód podziemnych i działalności przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego regulują dwa odrębne akty prawne, pomiędzy którymi związek walidacyjny nie ma charakteru normatywnego.

Podział wód w prawie

Tymczasem kwestia poboru wód podziemnych w związku z działalnością przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego jest nie tylko naukowo interesująca, ale również doniosła praktycznie. Wszak gros ujęć wody na potrzeby zaopatrzenia w wodę to są właśnie ujęcia wód podziemnych.

Podział wód w prawie polskim ma charakter zróżnicowany i zależy od kryterium, które prawodawca wskazuje. Z analizowanego punktu widzenia znaczenie mają dwa kryteria ? kryterium geograficzne i kryterium własności wód. Według pierwszego, Ustawa z 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (DzU z 2015 r. poz. 469) dzieli w art. 5 wody na śródlądowe i morskie. W ramach wód śródlądowych prawodawca wyróżnia wody podziemnie i wody powierzchniowe. Z kolei wody powierzchniowe dzielą się na wody płynące i st...