W XXI w. otrzymanie dobrej jakości wody do picia nie jest łatwe. Wobec pogarszającego się stanu wód powierzchniowych, będących głównym źródłem zaopatrzenia ludności, konieczne jest coraz skuteczniejsze oczyszczanie wody ujmowanej na potrzeby zaopatrzenia ludności. Bo w końcu któż z nas chciałby pić wodę brunatną, mętną o nieciekawym zapachu?

Konieczność otrzymywania dobrej jakości wody do picia wydaje się oczywista. Na terenie Europy Zachodniej zauważono to już w 1975 r. Wówczas we wstępie do dyrektywy dotyczącej wymaganej jakości wód powierzchniowych przeznaczonych do pozyskiwania wody pitnej w państwach członkowskich stwierdzono, iż mając na uwadze rosnące wykorzystanie zasobów wodnych do pozyskiwania wody do spożycia przez ludzi, wymaga się zmniejszenia jej zanieczyszczenia. Stwierdzono także, że wodę należy chronić poprzez nadzór nad wodami powierzchniowymi, przeznaczonymi do pozyskiwania wody pitnej oraz w procesie jej oczyszczania.
 
Regulacje prawne
Polska, wstępując 1 maja 2004 r. w poczet państw członkowskich Unii Europejskiej, zobowiązała się również do transpozycji różnego rodzaju przepisów prawnych obowiązujących w tzw. starej Unii. Cytowana dyrektywa jest jednym z aktów wykonawczych ujętych w Ramowej Dyrektywie Wodnej, czyli w zbiorze przepisów dotyczących gospodarki wodnej i wodno-ściekowej na terenie U...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?