Pierwsza część artykułu ukazywała tło konfliktu, który rozgorzał w północnoamerykańskich mediach w połowie 2008 r. Dyskusja dotyczyła użyteczności wody źródlanej w plastikowych butelkach w porównaniu ze zwykłą wodą pitną. Skupiono się również na recyklingu zużytych butelek z tworzyw sztucznych, dzięki któremu możliwe jest stworzenie nowych produktów, np. podręcznej torby, płotu ogrodowego oraz ławki parkowej.

Natomiast druga część artykułu poświęcona została zagospodarowaniu butelek biodegradowalnych.W celu właściwego zrozumienia, co oznacza pojęcie biodegradacji, najlepiej zdefiniować towarzyszące temu zagadnieniu procesy.
 
Degradacja
Wyjściowym procesem jest zwykła degradacja, polegająca na traceniu właściwości fizycznych przez materiał-produkt, osłabianiu jego wytrzymałości strukturalnej prowadzącej do spękań, załamań lub wręcz rozpadu na części. Faza ta jest dość wydłużona w czasie i absolutnie nie kończy się zanikaniem lub rozpadem materiału. Jeżeli środowisko jest agresywne (odcieki na składowisku), może nastąpić znikoma redukcja masy. Przykładowo folia-membrana z PCV, zastosowana jako powłoka lub bariera ochronna wraz z warstwą gruntu, utrzymuje się dość dobrze przed kilkanaście lat. Jednakże gdy nastąpi dostęp powietrza, łamie się i pęka na kawałki jak zwykłe szkło.
...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?