Pieniądze za komórkę
Firma z San Diego (Stany Zjednoczone) proponuje innowacyjne i nowoczesne automaty, które służą do skupowania zużytych telefonów komórkowych. Maszyny wyglądające jak bankomaty nazwano ecoATM (ATM oznacza bankomat). Umożliwiają one natychmiastową ocenę i analizę oddawanego telefonu komórkowego lub odtwarzacza MP3 i wycenę sprzętu. Jeśli osoba zaakceptuje zaproponowaną przez maszynę kwotę, automat wypłaci gotówkę. Wystarczy umieścić gadżet w zasobniku, następnie jest on identyfikowany za pomocą kamery, która porównuje e-odpad z 4 tys. modelami dostępnymi w bazie urządzenia. Zużyty sprzęt można podłączyć do maszyny, która następnie sprawdza, czy jest ono nadal w pełni sprawne. Według właścicieli firmy, ok. 75% oddawanego sprzętu może być ponownie wykorzystane.
 
Urodzinowa linia
Belgijska firma Deceuninck, która produkuje okna i drzwi z PVC oraz inne elementy wyposażenia i wykończenia domów, dokupiła nowoczesną linię do recyklingu PVC. Tym sposobem firma będzie liderem w tej dziedzinie w krajach Beneluksu i zwiększy swe moce przerobowe polichlorku winylu do 20 tys. ton rocznie. Całkowity koszt instalacji wyniósł 3 mln euro, a firma dodatkowo zatrudni 13 osób do obsługi linii recyklingu okien z PVC.
W tym roku firma obchodzi 75-lecie istnienia, a dbałość o środowisko była i jest integralną częścią jej polityki. Deceuninck bierze udział w programie VinylPlus, zrzeszającym przedsiębiorstwa produkujące wyroby z PVC, które dobrowolnie zobowiązały się do wspierania recyklingu tego tworzywa sztucznego.
 
Zielone jabłuszko
Po raz kolejny firma Apple zatroszczyła się o swoich proekologicznych użytkowników i wprowadziła program recyklingu zużytych iPadów i iPhone’ów w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech. Program ten jest rozszerzeniem akcji, którą zapoczątkowano latem 2011 r. w Stanach Zjednoczonych, gdzie po odesłaniu zużytego urządzenia klienci otrzymywali kupon podarunkowy o wartości oddawanego sprzętu. W wymienionych krajach firma wpłaci pieniądze na konto klienta. W USA wystarczy wypełnić odpowiedni formularz na stronie producenta, a Apple wyśle do klienta opakowanie, w którym będzie można odesłać urządzenie.
Zużyty sprzęt jest demontowany z podziałem na komponenty do powtórnego użycia czy przetworzenia, np. na elementy szklane i metalowe lub tworzywa sztuczne. Jak podaje firma, często odzysk osiąga poziom 90%.
 
Niezgodnie ze sztuką
Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA, The U.S. Environmental Protection Agency) wezwała firmę Redwood City, zajmującą się recyklingiem metali, do zaprzestania załadunku na statek rozdrobnionych metali. „Przesyłka” miała dotrzeć do Chin, ale wykryto wyciek niebezpiecznych substancji chemicznych do zatoki San Francisco.
Metal Sims, największa firma zajmująca się rozdrabnianiem metali, została oskarżona o łamanie federalnego prawa wodnego i zmuszona do zaprzestania załadunku i zabezpieczenia emisji toksycznych substancji. Przedsiębiorstwo prowadzi złomowisko, na którym demontuje zużyte samochody, wyroby metalowe i sprzęt gospodarstwa domowego. Podczas kontroli inspektorów EPA wykryto, że do wód zatoki dostały się: PCB, rtęć, ołów, miedź i cynk. Do emisji doszło na skutek zaniedbania i niezastosowania się do sztuki recyklingu. W okresie od lipca 2010 r. do czerwca 2011 r. firma ładowała średnio na jeden statek 22 tys. ton rozdrobnionych metali, a w tym czasie wypłynęło z portu 20 statków. Próbki gleby pobranej z terenu zakładu wykazały niezwykle duże ilości toksyn i metali ciężkich, np. zawartość PCB był przekroczona 1000-krotnie, a poziom ołowiu i miedzi odpowiednio o 10 i 15 razy większy niż przewidują normy.
 
Słoneczny biznes zakwitnie
Światowy rynek baterii słonecznych (PV) charakteryzuje się bardzo wysokim wzrostem. W 2000 r. zainstalowano urządzenia o mocy 1459 MW, co w porównaniu do 2010 r. oznacza wzrost o 40%, gdyż zamontowana moc wyniosła 40758 MW. Baterie zakładano głównie w takich krajach jak Niemcy, Włochy, Czechy, Francja, USA i Japonia, a głównym powodem tak znacznego wzrostu było wsparcie rządowe.
Sukces ten powoduje, że w najbliższych latach wzrośnie zapotrzebowanie na przetwarzanie zużytych PV. Szacuje się, że w 2025 r. powstanie ok. 24 855 ton odpadów pochodzących z tych urządzeń. W dodatku spodziewany jest ich dalszy wzrost do ok. 1 mln ton do 2035 r. W tym kontekście wydaje się, że rynek recyklingu paneli fotowoltaicznych stanie się całkiem interesującym w ciągu tych 15 lat.
 
Rynek e-odpadów w Stanach
Według najnowszego raportu przeprowadzonego przez International Data Corporation (IDC), rynek recyklingu sprzętu elektronicznego w Stanach Zjednoczonych zwiększył się w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Recyklingowi w 2010 r. poddano ok. 3,5 mln ton e-odpadów, a branża ta zatrudnia ponad 30 tys. pracowników o szacunkowych dochodach rzędu 5 mld dolarów.
Z ponad 3,5 mln ton e-odpadów 70% wagowych przetworzono w Stanach Zjednoczonych i sprzedano w kraju na globalnym rynku jako złom: stali, aluminium, miedzi, metali szlachetnych odzyskanych z płytek drukowanych, a także zbyto szkło i tworzywa sztuczne. Działające urządzenia lub takie, które choć po części nadawały się na komponenty, stanowiły 10%. Z kolei ilość sprzętu, który można było naprawić i sprzedać lub poddać renowacji osiągnęła poziom 18%.

Portugalia na plusie
Jak podał Pedro Afonso de Paulo, sekretarz stanu ds. środowiska i planowania przestrzennego portugalskiego resortu środowiska (Ministério da Agricultura, do Mar, do Ambiente, e do Ordenamento do Território), kraj ten jest w stanie wypełnić swoje roczne cele recyklingu odpadów. Portugalia w 2010 r. wypełniła swoje obowiązki w zakresie recyklingu i odzysku odpadów opakowaniowych, narzucone przez Unię Europejską, a także osiągnęła cele w 2011 r. (z wyjątkiem szkła). Według wstępnych danych z 2011 r., spodziewany jest spadek recyklingu szkła z 55% w 2010 r. do 53%. Poziom recyklingu tworzyw sztucznych nie uległ zmianie i wyniósł 25%. Ciągle zwiększa się recykling papieru, tektury, metalu, drewna i wynosi 85%.
Sekretarz stanu potwierdził również, że pozytywne są wyniki zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, których zebrano więcej niż założono (4 kg/osobę). Podobne wyniki można osiągnąć w zakresie gromadzenia i bezpiecznego usuwania baterii.
 

Na podstawie stron internetowych www.apple.com, www.ecoatm.com, www.epa.gov, www.dailymail.co.uk, www.deceuninck.com/en, www.idc.com, www.isri.org, www.reportsnreports.com, www.sbwire.com, www.sfgate.com, www.theportugalnews.com