Największy recykling PET
Największy na świecie zakład recyklingu butelek PET otworzyła w Riverside w Kalifornii firma carbonLITE. Powierzchnia obiektu wynosi blisko 25 tys. m2 i będzie w niej przetwarzanych ok. 2 mld plastikowych butelek PET rocznie. Wydajność fabryki zwiększy się do 4 mld butelek rocznie, ale nastąpi to dopiero w 2013 r. – po rozpoczęciu drugiego etapu projektu. Koszt całej inwestycji to 40 mln dolarów (ok. 124,4 mln zł), a wyposażenie niezbędne do uruchomienia zakładu kosztowało 30 mln dolarów (ok. 93,3 mln zł). Dotychczas zebrane butelki PET były eksportowane do Chin. Według wyliczeń firmy, recykling plastiku pozwoli na zaoszczędzenie 113 mln litrów gazu rocznie.
 
Sposoby na złom+ www.sxc.hu
Bułgarskie Ministerstwo Środowiska pracuje nad nową ustawą dotyczącą gospodarki odpadami, która ma rozwiązać problem kradzieży metali żelaznych i nieżelaznych.Planom resortu przeciwstawia się m.in. Bułgarskie Stowarzyszenie Recyklingu, które uważa, że ustawa doprowadzi do monopolizacji branży i wyeliminuje wiele MŚP. Projekt ustawy przewiduje lokalizację punktów skupu złomu w wyznaczonych do tego miejscach, określonych w planach zagospodarowania przestrzennego. Niestety, tylko 1/3 gmin ma zatwierdzone takie plany.
Po wejściu w życie ustawy w takim kształcie wiele firm straci licencje i będzie zmuszonych do jej ponownego uzyskania. Ustawa przewiduje też wybudowanie przez gminy własnych punktów skupu złomu w ciągu dwóch lat od wejścia w życie dokumentu. Jak uważa Stowarzyszenie, w kraju utrzymają się tylko duże firmy (ok. 5-6), mające sieć punktów, a wyeliminowane zostaną małe przedsiębiorstwa prowadzące taką działalność.
 
5 pensów za „reklamówkę”
Rząd Irlandii Północnej ogłosił wprowadzenie opłaty w wysokości 5 pensów (ok. 25 groszy) od każdej siatki jednorazowej. Opłata zacznie obowiązywać od kwietnia 2013 r. Departament środowiska Irlandii w ten sposób próbuje zmniejszyć liczbę „foliówek”, których zużycie w ciągu roku wynosi ok. 250 mln. Minister środowiska zapowiedział, że po wprowadzeniu systemu opłata ta wzrośnie do dziesięciu pensów (ok. 50 groszy) w kwietniu 2014 r. Dwustopniowy proces wprowadzania opłat ma zapewnić ludziom czas na przyzwyczajenia się i zmianę swoich zwyczajów konsumenckich.
W październiku ub.r. rząd Walii, jako pierwszy w Wielkiej Brytanii, wprowadził opłatę w wysokości pięciu pensów od toreb jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i papierowych. W konsekwencji popularność takich toreb spadła o 7%.
 
Izrael wprowadza ustawy
Rząd Izraela wprowadzi ustawy dotyczące zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, recyklingu opakowań, a także przepisy nakazujące segregację odpadów biodegradowalnych.
Ministerstwo Środowiska jest zadowolone z nowych aktów prawnych, ale miejscowe władze wykazują sceptycyzm. Ich zdaniem, finansowanie systemu recyklingu elektroniki nie jest prawidłowe, co przyczyni się do podniesienia lokalnych podatków. Ustawa przewiduje, że w ciągu pięciu lat producenci i importerzy sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego będą musieli rocznie zebrać i poddać recyklingowi 40% (wagowo) wprowadzonych urządzeń. Obecnie w Izraelu istnieje zaledwie kilka firm realizujących zbiórkę i recykling e-odpadów i jest to dla nich bardzo opłacalny biznes.
W kraju tym rocznie powstaje ok. 100 tys. t e-odpadów. Mieszkańcy będą mogli oddawać zużyty sprzęt w sklepach, w których został zakupiony. Zdaniem władz lokalnych, ustawa uderza w gminy, a nie w producentów, ponieważ to one będą musiały sfinansować system zbiórki. Ponadto resort środowiska chce dokonać zmian zbyt szybko. Podobnie jest w przypadku ustawy dotyczącej odpadów biodegradowalnych, gdyż w Izraelu nie ma sprawnie funkcjonującego systemu oddzielania odpadów suchych od mokrych. Do tej pory na ten cel przeznaczono ponad 59 mln euro (ok. 242,49 mln zł).
 
Cenne metale ziem rzadkich
Japonia planuje wdrożyć przepisy dotyczące recyklingu metali ziem rzadkich. Bezpośrednio wiąże się to z nakłanianiem konsumentów do podejmowania wysiłków w celu zwiększenia zbiórki i recyklingu zużytych urządzeń elektronicznych. Odzysk metali ziem rzadkich ma wpłynąć na ograniczenie wykorzystania surowców, obecnie w większości importowanych z Chin, które są głównym eksporterem na świecie (realizują 90% dostaw). Jednak od kilku lat Chiny sukcesywnie zmniejszają ich eksport. Planowana ustawa ma nakłonić producentów do promowania ponownego użycia tych surowców ze zużytych urządzeń. Według danych japońskiego rządu, rocznie powstaje 650 tys. t odpadów elektronicznych, z czego 280 tys. t to odpady będące źródłami metali ziem rzadkich, które są warte 777 mln euro (84 mld jenów – ok. 3,19 mld zł).
 
Zanieczyszczenie aluminium
Prawie połowa aluminium stosowanego w Stanach Zjednoczonych pochodzi z recyklingu. Wynika to z faktu, że recykling tego metalu jest 18 razy bardziej opłacalny niż wyprodukowanie go z rudy. Z tej przyczyny aluminium ciągle poddawane jest recyklingowi, jednak nie można prowadzić tego procesu w nieskończoność ze względu na zanieczyszczenia. Ich źródłem są farby, etykietki itp. Naukowcy z MIT i z Rochester Institute of Technology opracowali procedurę, która ogranicza ilość zanieczyszczeń, dzięki czemu w ramach recyklingu otrzymuje czystsze aluminium. Istotną sprawą w tym procesie jest zainstalowanie ulepszonego systemu segregacji.
 
Mosty z recyklingu
W mieście Maine w Stanach Zjednoczonych wybudowano mostek z kompozytowych belek i desek, którego elementy w 100% pochodzą z recyklingu. Mostek ma zaledwie 7 m długości i 4,5 m szerokości. Materiały do jego budowy kosztowały 70 tys. dolarów (ok. 217 tys. zł), a jego wykonanie – 25 tys. dolarów (ok. 77,8 tys. zł). Taka budowla jest odporna na działanie czynników zewnętrznych i nie wymaga konserwacji.
Materiał dostarczyła firma Axion International, która była również dostawcą elementów do budowy pierwszego tego typu mostu w Europie. Przedsięwzięcie zrealizowano w październiku 2011 r. w Szkocji. Tamtejszy most odznacza się długością 90 m, a do jego stworzenia wykorzystano 50 t surowców wtórnych. Obiekt ma nośność 44 t.
 

Na podstawie stron internetowych http://carbonliterecycling.com, http://forsal.pl, www.haaretz.com, www.japantimes.co.jp, www.letsrecycle.com, www.novinite.com, www.plasticsnews.com, www.recyclinginternational.com, www.smartplanet.com, http://web.mit.edu, www.waste-management-world.com