Międzynarodowy Kongres „Recykling Odpadów Elektronicznych” 9-11 styczeń 2002, Davos, Szwajcaria

Sprzęty elektroniczne oraz powstałe w wyniku ich użytkowania odpady przyczyniają się do powstawania w zatrważającym tempie gór śmieci. W 1998 roku w Unii Europejskiej skumulowało się około 6 mln ton odpadów elektronicznych i ta wielkość najprawdopodobniej ulegnie podwojeniu w przyszłości. Obecnie ponad 90% tych odpadów jest deponowana, uzdatniana a część odzyskiwana. Jednak w ten sposób wiele niebezpiecznych substancji, jak np. ołów, przedostaje się do środowiska i może zagrażać zdrowiu ludzi.
Podczas posiedzenia Komisji Europejskiej w 2000 roku i po przeanalizowaniu wszystkich problemów przedstawiono dwie Dyrektywy: jedna z nich dotyczyła sposobu kierowania Odpadami Elektronicznymi i Elektronicznymi (WEEE), druga zaś wprowadzenia Restrykcji odnośnie Używania Niebezpiecznych Substancji w sprzętach elektrycznych i elektronicznych (RoHS).
Te Dyrektywy będą tyczyły się wszystkich sprzętów elektrycznych oraz elektronicznych trafiających na wysypiska: duże i małe przyrządy domowe, wszystkie odpady związane z telekomunikacją, sprzęt odbiorczy i oświetleniowy, elektryczne i elektroniczne przybory i zabawki, urządzenia medyczne i kontrolne, cały automatyczny sprzęt pomocny od elektrycznych szczoteczek do zębów po chłodziarki, itd.
Odpowiednia zbiórka i odzysk urządzeń dały finanso...