Projekt dyrektywy

Komisja Europejska opublikowała (2 lipca br.) projekt dyrektywy nowelizującej sześć dyrektyw w zakresie gospodarki odpadami ? Wniosek Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniająca dyrektywy: 2008/98/WE w sprawie odpadów, 94/62/WE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, 1999/31/WE w sprawie składowania odpadów, 2000/53/WE w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji, 2006/66/WE w sprawie baterii i akumulatorów oraz zużytych baterii i akumulatorów i 2012/19/UE w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (COM(2014) 397). Projekt dyrektywy został przekazany do Rady oraz Parlamentu Europejskiego.

Zgodnie z art. 7 Ustawy z 8 października 2010 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej (RP), w UE przygotowano projekt stanowiska RP do wniosku, który został przekazany do rozpatrzenia przez Komitet ds. Europejskich.

Nowy skład Rady

Inauguracyjne posiedzenie Państwowej Rady Ochrony Środowiska w nowym składzie odbyło się 9 lipca br. Do udziału w pracach Rady zostali zaproszeni przedstawiciele nauki, środowisk zawodowych, organizacji ekologicznych oraz samorządu gospodarczego i terytorialnego: prof. zw. dr hab. Andrzej Mizgajski (przewodniczący), prof. zw. dr hab. Tomasz Żylicz, Jacek Bożek, Dorota Jakuta, dr Jerzy Jendrośka, Krzysztof Kawczyński, prof. dr hab. inż. Krzysztof Berbeka, prof. zw. dr hab. Marek Górski, Karolina Laszczak, dr Witold Lenart, prof. dr hab. inż. Marek Nawalany, Piotr Nieznański, dr hab. inż. Tadeusz Pająk, Janusz Reiter oraz dr Paweł Skawiński.

Recyklingowe porozumienia

Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu zawarła (22 lipca br.) z marszałkiem województwa śląskiego dwa ogólnopolskie porozumienia w zakresie utworzenia i utrzymania systemu zbierania, transportu, odzysku, w tym recyklingu lub unieszkodliwiania odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań wielomateriałowych oraz po środkach niebezpiecznych. Do Porozumienia EKOPAK może przystąpić dobrowolnie każda firma mająca siedzibę na terenie kraju, która wprowadza na rynek produkty w opakowaniach wielomateriałowych lub w opakowaniach po środkach niebezpiecznych.

Porozumienie w sprawie stworzenia systemu zbierania zużytych opakowań wielomateriałowych oraz ich odzysku zostało zawarte także 27 sierpnia br. pomiędzy marszałkiem województwa zachodniopomorskiego i przedstawicielami Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Gospodarka ZSEE ? raport

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska został opublikowany Raport o funkcjonowaniu systemu gospodarki zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym w 2013 r. (więcej na str. 16).

Granty na badania

Uniwersytet Warszawski (UW) otrzymał granty Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) na badania z dziedzin budownictwa, medycyny oraz farmacji, które będzie prowadził z innymi ośrodkami jako członek konsorcjów naukowych. W Programie Badań Stosowanych NCBiR dofinansowywane są prace badawcze nad rozwiązaniami, które można zastosować w biznesie. UW będzie uczestniczył w trzech wyróżnionych projektach. Jednym z nich są badania na ?Opracowanie zastosowań w budownictwie pienistej masy termoizolacyjnej, uzyskiwanej z wykorzystaniem włókien pochodzących z recyklingu makulatury, biomasy oraz przetworzonych polimerów syntetycznych?, które UW poprowadzi wspólnie ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz spółką Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Płyt Drewnopochodnych. W konkursie z dziedzin geologia, górnictwo i budownictwo na realizację badań konsorcjum otrzymało wsparcie w wysokości ponad 600 tys. zł.

Program BIOSTRATEG

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło pierwszy konkurs w ramach nowego strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych ?Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo? ? BIOSTRATEG. Program obejmuje pięć obszarów badawczych: bezpieczeństwo żywnościowe i bezpieczeństwo żywności, racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi, zwłaszcza pod kątem gospodarki wodnej, przeciwdziałanie i adaptacja do zmian klimatu, ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa, ochrona bioróżnorodności oraz zrównoważony rozwój rolniczej przestrzeni produkcyjnej, jak również leśnictwo i przemysł drzewny. Budżet pierwszego konkursu to 150 mln zł. O dofinansowanie mogą ubiegać się konsorcja złożone z co najmniej trzech podmiotów. Nabór wniosków zaplanowano na trzeci kwartał br. Program BIOSTRATEG będzie realizowany do 2019 r.

Odpady pod lupą

?Segregujmy na serio ? monitoring wdrażania przepisów z zakresu gospodarki odpadami? to projekt mający na celu sprawdzenie, jak gminy realizują przepisy znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W pierwszym etapie przedsięwzięcia w 300 wybranych gminach zostanie przeanalizowana wysokość opłat za odbiór odpadów, w tym odpadów zbieranych selektywnie, oraz porównana efektywność zbiórki. Projekt obejmuje także m.in. przegląd rocznych sprawozdań przekazywanych przez gminy marszałkom województw oraz wojewódzkim inspektoratom ochrony środowiska czy sposobów informowania mieszkańców o nowym systemie gospodarki odpadami w gminach. Przedsięwzięcie, realizowane przez Towarzystwo na rzecz Ziemi we współpracy z Fundacją Rozwoju Gmin Polskich, jest dofinansowane w ramach środków Programu Obywatele dla Demokracji Mechanizmu Finansowego EOG. Prace w ramach projektu potrwają do 30 listopada 2015 r.

Założenia przyjęte

Rada Ministrów przyjęła (19 sierpnia br.) założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo zamówień publicznych, przedłożone przez ministra finansów. Celem proponowanych rozwiązań jest m.in. większa skuteczność w walce z oszustwami podatkowymi, polegającymi na uchylaniu się od zapłaty podatku VAT lub jego wyłudzaniu. W założeniach zaproponowano m.in. rozszerzenie stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia (gdy nabywca, a nie dostawca rozlicza VAT) do obrotu niektórymi postaciami złota, kolejnymi wyrobami ze stali, telefonami komórkowymi, w tym smartfonami, oraz komputerami przenośnymi (tabletami, notebookami, laptopami, konsolami do gier), jak również wprowadzenie informacji podsumowujących dla transakcji objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia, które będą składane przez sprzedawców.

Prace w toku

Rada Ministrów nie przyjęła projektu ustawy o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji z 10 lipca 2014 r., który był rozpatrywany 12 sierpnia br. Data ponownego przekazania projektu ustawy pod obrady Rady Ministrów nie jest znana.

W Sejmie i Senacie

Podczas 71. posiedzenia (11 lipca br.) Sejm przyjął nowelizację ustawy o bateriach i akumulatorach oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja przewiduje m.in., że firmy wprowadzające na rynek baterie lub akumulatory będą obowiązkowo umieszczane w specjalnym rejestrze oraz zostaną zobowiązane do zorganizowania i sfinansowania zbierania, przetwarzania, recyklingu i unieszkodliwiania zużytych baterii i akumulatorów. W projekcie zaproponowano ponadto uproszczenie sposobu obliczania wysokości udziału finansowego przedsiębiorców w kosztach publicznych kampanii informacyjnych ? będzie to 5 gr od kilograma wprowadzonych do obrotu baterii lub akumulatorów.

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm ustawy o zmianie ustawy o bateriach i akumulatorach oraz niektórych innych ustaw (7 sierpnia br.), wprowadził do dokumentu sześć poprawek. Dotyczą one m.in. zmniejszenia opłaty na kampanie edukacyjne za kilogram wprowadzonych do obrotu baterii lub akumulatorów z 5 gr na 3 gr. Senat podtrzymał także swoje stanowisko w sprawie bardziej restrykcyjnych przepisów w sprawie sposobu przetwarzania baterii i akumulatorów w zakładach w pełni do tego przygotowanych, bez możliwości przeprowadzania niektórych etapów recyklingu w innych miejscach. Poprawki trafiły pod obrady 73. posiedzenia Sejmu.

Sprzątanie Tatr

Ok. 3,5 tys. wolontariuszy zebrało 580 kg odpadów podczas tegorocznej trzeciej edycji akcji ?Czyste Tatry? (3-6 lipca br.). W ubiegłym roku niewiele ponad 3 tys. wolontariuszy zgromadziło, sprzątając górskie szlaki, 860 kg odpadów. Mniejsza ilość odpadów w Tatrach oznacza, że zwiększa się świadomość ekologiczna turystów. Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Czysta Polska.

Na podstawie informacji prasowych oraz stron internetowych: czystetatry.pl, fors.pl, igmnir.pl, mos.gov.pl, ncbir.pl, premier.gov.pl, senat.gov.pl, uw.edu.pl, wzp.pl opracowała Katarzyna Gorwa.