Miejskie tereny zieleni, a dokładnie realizacja obiektów sztuki ogrodowej w terenach zieleni, wydają się doskonałą okazją do wykorzystania pracy wolontariuszy. Kontakt z zielenią uspokaja i zmniejsza stres, a sadzenie roślin jest dość lekką i wdzięczna pracą.
Angażując wolontariuszy do pracy na terenach zieleni, łatwo wspomóc zbyt niski zwykle budżet „zielonych” inwestycji, a także podnieść świadomość wspólnoty lokalnej w zakresie wartości kulturowych i przyrodniczych krajobrazu. Mieszkańcy mogą też zyskać wyższy poziom identyfikacji z miejscem zamieszkania. Praca wolontariuszy może być doskonałym uzupełnieniem programów partycypacji ludności w kształtowaniu ich przestrzeni zamieszkania. Tym bardziej warto zdać sobie sprawę z tego, że nie każda osoba wykonująca swoją pracę nieodpłatnie jest wolontariuszem w prawnym znaczeniu tego słowa i nie na każdym terenie taka działalność będzie wskazana.
Wolontariusz – nie wolontariusz
Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, kiedy ktoś wykonuje za darmo jakąś pracę. Do wyjątków należy sytuacja, kiedy robi to wolontariusz. W świetle prawa, czyli w tym wypadku artykułu 3 pkt. 3 Ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, wolontariuszem jest osoba, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz korzystających1. Wolontariusz może czynić t...