Systematyczny wzrost stężenia zanieczyszczeń (zwłaszcza azotu i fosforu) w ściekach spowodował obniżenie efektów biologicznego usuwania fosforu ze ścieków. Stosowanie na wielu oczyszczalniach kombinacji chemicznych i biologicznych metod oczyszczania ścieków jest spowodowane brakiem możliwości zapewnienia optymalnych warunków biologicznego prowadzenia procesu.

Aktualny stan wiedzy na temat biologicznego usuwania fosforu jest stosunkowo duży, jednak większość badań jest ukierunkowana na poznanie mechanizmów biologicznego usuwania fosforu ze ścieków, a także organizmów oraz czynników wpływających na osiągnięcie wysokiej efektywności tego procesu. Określano zazwyczaj wpływ wybranego czynnika na proces defosfatacji, modelując warunki prowadzenia procesu.
W trakcie eksploatacji oczyszczalni ścieków nakładają się jednak na siebie różne czynniki i uzyskane wyniki badań w skali laboratoryjnej często trudno odnieść do warunków technicznych. Przyczyną jest również jakość i ilość ścieków dopływających do oczyszczalni, zmieniające się w zależności od warunków społecznych, rozwoju ekonomicznego społeczeństwa, sposobu wykorzystania zasobów wodnych i wdrażania nowoczesnych technologii w każdej dziedzinie życia.
Powyższe rozważania stanowią główny argument wykonania analizy wpływu wybranych czynników charakteryzujących ścieki na usuwanie fosforu ze ścieków komunalnych w warunkach bieżącej eksploatacji oczyszczalni.
Wyniki badań kontrolnych z okresu trzech lat ek...