Odpady komunalne mają specyficzny charakter, zmieniający się w zależności od rodzaju zabudowy, nasycenia terenu obiektami usługowymi i innymi obiektami niemieszkalnymi oraz wyposażenia technicznego i sanitarnego budynków (szczególnie sposobu ogrzewania). Znaczny wpływ na zróżnicowanie składu tych odpadów mają ponadto poziom życia mieszkańców, selektywna zbiórka surowców wtórnych, przydomowe kompostowanie i pora roku.

Ze składem materiałowym odpadów wiążą się bezpośrednio ich właściwości fizyczne oraz skład chemiczny. Każdy ze składników charakteryzuje się bowiem określoną wilgotnością, zawartością substancji organicznej i składników nieorganicznych, a także wartością ciepła spalania.

Metodyka badań
W badaniach odpadów komunalnych Wrocławia stosowano od 1992 r. własną rozszerzoną metodykę, która pozwala na uzyskanie szczegółowych wyników, przydatnych zwłaszcza do projektowania instalacji sortowania oraz mechaniczno-biologicznego i termicznego unieszkodliwiania zmieszanych odpadów komunalnych. Różniła się ona tym od metodyki zawartej w PN-93/Z-150061, że badano skład fizyczno-chemiczny poszczególnych frakcji sitowych (< 10 mm, 10-40 mm, 40-100 mm i > 100 mm) oraz materiałów z nich wydzielonych. Ze względu na znaczną zmienność składu i właściwości odpadów komunalnych, zależną zarówno od miejsca, jak i czasu ich wytwarzania, w celu uzyskania wiarogodnych wyników prowadzono badania składu w czterech cyklach, z uwzględnieniem pór ro...