Monitoring środowiska obejmuje analizy standardowych fizycznych i chemicznych wskaźników. Trudno jednak ocenić stan środowiska przyrodniczego, opierając się wyłącznie na metodach fizykochemicznych, które mogą być niewystarczające. Dla całościowej i pełnej oceny należy stosować kilka metod jednocześnie i niezależnie od siebie.
W badaniach kompleksowych pomocne są obserwacje reakcji organizmów (lub populacji) na konkretny bodziec. Organizmy żywe są bowiem najbardziej miarodajnym źródłem informacji o zachodzących procesach – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Jedną z metod w monitoringu zanieczyszczeń i skażeń środowiska jest bioindykacja, wykorzystująca jako wskaźniki organizmy żywe. Pozwala ona poznać sumaryczną toksyczność wszystkich szkodliwych substancji. W ujęciu ekologicznym bioindykacja służy do oceny stanu ekosystemów, do ustalenia pojemności ekosystemów wobec toksyn, a także do oceny interakcji pomiędzy toksynami oraz między toksyną a środowiskiem.
Ze względu na wybór do oceny toksyczności organizmów roślinnych ten typ badań można określić jako testy (metody) fitotoksykologiczne. Znajdują one coraz szersze zastosowanie w badaniach środowiskowych oraz w inżynierii środowiska. Najczęściej stosowanymi roślinami w tego typu testach są glony, przede wszystkim jednokomórkowe. W badaniach fitotoksykologicznych stosowane są także rośliny naczyniowe, ...